Dzieci z Parafialnego Przedszkola im. Św. Dzieci Fatimskich w Grybowie sprowadziły niebo na ziemię.
W czwartek 28 listopada w Niepublicznym Przedszkolu Parafialnym z Oddziałem Integracyjnym im. Św. Dzieci Fatimskich w Grybowie odbył się już po raz drugi Bal Św. Andrzeja.
Pomysł jest alternatywą dla znanych zabaw i praktyk wróżbiarskich, które są powszechne w przedszkolach i szkołach. Tak zwane „andrzejki” najczęściej kojarzą się dzieciom z wróżbami, magią i duchami co jak wiemy nie wiele ma wspólnego z samą postacią św. Andrzeja Apostoła. Choć przedszkole działa od niedawna, można zauważyć tworzące się tradycje, między innymi opisywany Bal św. Andrzeja. W ubiegłym roku tematem przewodnim balu były postacie Św. Dzieci z Fatimy. Dyrekcji zależy, aby ta zabawa stała się coroczną tradycją.
Podczas II Balu św. Andrzeja został zorganizowany konkurs strojów „Mój ulubiony święty”. Dzieci przyszły przebrane za postacie świętych i aniołów. Mogliśmy zobaczyć m. in. św. Katarzynę Aleksandryjską, która jest patronką parafii w Grybowie, św. Hiacyntę, św. Wojciecha, św. Kingę, św. Jadwigę, św. Stanisława Kostkę, św. Jerzego, św. Ojca Pio, św. Cecylię, św. Jana Pawła II, bł. Karolinę i wielu innych.
W konkursie wzięło udział 42 dzieci. Jego celem było kształtowanie postaw religijnych u podopiecznych oraz zachęcanie ich do poznawania historii świętych Kościoła katolickiego. Ponadto dobra zabawa sprzyjała rozwijaniu wrażliwości na dobro i piękno oraz zacieśnianiu więzi rodzinnych. Stroje przygotowali rodzice i dziadkowie w domu i, podobnie jak na zeszłorocznym balu, stanęli na wysokości zadania. W całym przedszkolu panowała iście niebiańska atmosfera. Na balu nie mogło zabraknąć dobrej zabawy. Dzieci wesoło i z zaangażowaniem bawiły się przy dźwiękach muzyki. Przebojem tego dnia była piosenka Arki Noego „Taki mały, taki duży może świętym być”. Udział w zabawie wziął również ks. proboszcz Ryszard Sorota.
Dodatkową atrakcją w tak szczególnym dniu była prezentacja świętych. Każde przebrane dziecko opisywało swojego ulubionego patrona i prezentowało strój oraz atrybuty. Walory artystyczne, pomysłowość i samodzielność wykonania stroju oraz wiedza na temat prezentowanego świętego przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów balu. Rozstrzygnięcie konkursu było bardzo trudne.
Zostało wyróżnionych 15 dzieci, ale wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a dzieci spisały się na medal. Bal był radosnym świętem, które stworzyło okazję do przybliżenia dzieciom postaci świętych i błogosławionych, z którymi warto się utożsamiać.