Nowy numer 3/2021 Archiwum

Było cymbalistów wielu, ale Jakub Czapla jest najlepszy w Polsce

Chłopak jest członkiem zespołu Iskierczanie działającego przy parafii Dębica-Latoszyn.

Wszyscy pamiętają słowa z Pana Tadeusza: "Było cymbalistów wielu, ale żaden z nich nie śmiał zagrać przy Jankielu"? Współczesnym Jankielem i najlepszym cymbalistą w Polsce jest Jakub Czapla, członek zespołu Iskierczanie działającego przy parafii Dębica-Latoszyn. Chłopak zdobył pierwszą nagrodę w kategorii solistów na 38. Ogólnopolskich Spotkaniach Cymbalistów w Rzeszowie.

Konkurował z cymbalistami z Ełku, Warszawy i regionu rzeszowskiego. Jest niesamowicie zdolny. To samouk, który na cymbałach gra zaledwie od roku i 3 miesięcy! W poprzedniej edycji konkursu, po 3 miesiącach gry na tym instrumencie, zajął trzecie miejsce.

38. Ogólnopolskie Spotkania Cymbalistów odbyły się w Rzeszowie w miniony weekend. Podczas pierwszego dnia zmagań Jakub zdobył pierwszą nagrodę indywidualnie, a drugiego dnia kapituła konkursowa już cały zespół Iskierczanie nagrodziła I miejscem w kategorii kapel mających w swoim składzie cymbały.

Było cymbalistów wielu, ale Jakub Czapla jest najlepszy w Polsce   Jakub z kapelą Iskierczanie podczas jednego z koncertów w kościele parafialnym w Dębicy-Latoszynie. Irena Ciebień /Dębica-Latoszyn

Kapela Ludowa "Iskierczanie", którą prowadzi mama Jakuba - Anna Czapla, a jego ojciec - Stanisław Czapla - gra na kontrabasie, powstała w lutym 2017 roku przy parafii Dębica-Latoszyn. Występują podczas festynów parafialnych, koncertów organizowanych z racji Święta Niepodległości, grają na spotkaniach opłatkowych. W okresie bożonarodzeniowym dadzą koncert kolęd. Kapela jest bardzo dobrze znana w całym powiecie dębickim, choć koncertuje także w wielu innych miejscach w Polsce. Ich profesjonalizm znalazł uznanie nie tylko wśród publiczności, ale także jurorów konkursowych.

Głównym celem działalności zespołu jest ocalenie od zapomnienia tradycyjnej muzyki ludowej z terenu Rzeszowszczyzny. Przy zespole działa także grupa śpiewacza, Mali Iskierczanie, Młodzi Iskierczanie oraz dziecięca grupa taneczna. Kalendarz parafialny na przyszły rok promuje i wspiera zespół Iskierczanie.

Posłuchaj, jak Jakub gra:

Jakub Czapla - Autumn Leaves
Kapela Iskierczanie
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama