Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Mój dom - mój klasztor, którym zmieniam świat

W Mielcu rozmawiano na temat książki "Opcja Benedykta" podczas Dni Formacji Chrześcijańskiej.

Spotkanie odbyło się przy parafii Ducha Świętego 12 grudnia. - Od kilku lat Klub Inteligencji Katolickiej w Mielcu organizuje Dni Formacji Chrześcijańskiej. Staramy się, by zawsze towarzyszyło tym dniom hasło. W tym roku mottem ChDF są słowa „Kościół w Polsce - kryzys czy nowa wiosna?”. Z jednej strony mówimy o kryzysie Kościoła jako instytucji, z drugiej dostrzegamy wiosnę, którą niosą ludzie żyjący w nim Ewangelią - mówi dr Andrzej Skowron, prezes KIK w Mielcu.

Czy w diecezji tarnowskiej bardziej zauważa się kryzys czy wiosnę? - Myślę, że jesteśmy jeszcze wyspą na morzu kryzysu, który dotyka Kościół. Widać to chociażby w statystykach dotyczących osób uczestniczących w niedzielnych Mszach św., czy przystępujących do Komunii św. i innych sakramentów. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że nie powinniśmy popadać w samouwielbienie, ponieważ objawy kryzysu widać już w naszej diecezji, chociażby w przestrzeni katechezy, którą objęte są dzieci i młodzież. Coś dzieje się niedobrego, że mimo tylu lat nauki, młodzi coraz mniej identyfikują się z Kościołem, wierzą w Boga na swój sposób, prawdy wiary i moralności traktują wybiórczo, pociąga ich bardziej materializm i konsumpcjonizm - mówi pan Andrzej.

Jako przykład ratowania Kościoła z odmętów kryzysu wskazuje książkę Roda Drehera „Opcja Benedykta”. - Nie mamy wpływu na wielką politykę opanowaną przez myśl lewicową, materialistyczną, której korzenie autor książki datuje już na czasy Reformacji i dostrzega w rewolucji seksualnej pod koniec lat 60. XX wieku. Możemy natomiast zapanować najpierw nad swoimi domami i rodzinami, które mogłyby się stawać małymi klasztorami na wzór tych, które zakładał św. Benedykt, kiedy cywilizacja ukształtowana przez Cesarstwo Rzymskie zaczęła się gwałtownie degradować. Musimy odnowić ducha wspólnoty w naszych rodzinach, sąsiedztwie, miejscach pracy, w lokalnej społeczności. Powinniśmy tworzyć katolickie szkolnictwo, żeby nie tylko kształcić nasze dzieci, ale przekazywać im także naukę wiary, zasady życia moralnego. Możemy mieć wpływ na lokalny biznes i samorząd. Katolik nie może dzisiaj się chować w sferze prywatności - mówi Andrzej Skowron.

Posłuchaj fragmentu wystąpienia prezesa KIK w Mielcu:

Prelekcja dr. Andrzeja Skowrona na temat "Opcji Benedykta".
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy