Nowy numer 25/2021 Archiwum

Kolędnicy misyjni wystartowali! przejdź do galerii

Zaczęli od wizyty w kurii diecezjalnej. Do naszych domów trafią zaraz po Bożym Narodzeniu.

W kurii diecezjalnej w Tarnowie odbyło się 17 grudnia przedświąteczne spotkanie pracowników kurii i instytucji kurialnych z bp. Andrzejem Jeżem oraz biskupami pomocniczymi Stanisławem Salaterskim i Leszkiem Leszkiewiczem. Bp Andrzej Jeż przewodniczył najpierw Mszy św. w kaplicy kurialnej, a następnie pobłogosławił opłatki na wigilijny stół, przy którym zasiedli księża, siostry zakonne i świeccy pracujący w strukturach kurii oraz w innych agendach diecezjalnych.

Przed składaniem życzeń i wieczerzą w kurii pojawili się kolędnicy misyjni, którzy zaprezentowali krótką scenkę o Bożym Narodzeniu oraz o celach tegorocznej kolędy misyjnej.

Warto przypomnieć, że kolędnicy misyjni w parafiach zostaną rozesłani 26 grudnia, w święto św. Szczepana. W tym roku hasłem towarzyszącym kolędnikom są słowa z języka kazachskiego „Yzgy habar! Kel balalar!”, co oznacza „Dobra Nowina! Przyjdźcie, dzieci!”.

Poprzez dzieło kolędników misyjnych będzie można wspomóc długofalowe projekty humanistarne, edukacyjne i ewangelizacyjne, które prowadzą tarnowscy misjonarze, m.in. szpital w Bagandou w Republice Środkowej Afryki, szkołę dla głuchoniemych dzieci w Bertoua w Kamerunie oraz budowę centrum dla rodzin z dziećmi z zespołem Downa w Kazachstanie. Ponadto pomocą zostaną objęte dzieci w Amazonii.

Kolędnicy misyjni przedstawiają krótką scenkę o Bożym Narodzeniu i potrzebach w krajach misyjnych.   Kolędnicy misyjni przedstawiają krótką scenkę o Bożym Narodzeniu i potrzebach w krajach misyjnych.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

W komunikacie przesłanym do diecezjan z okazji nadchodzącej kolędy misyjnej bp Jeż podkreślił, że „zgodnie z naszą wieloletnią diecezjalną tradycją, zbliżający się okres Bożego Narodzenia jest czasem, kiedy ze swoją misją wyruszą grupy kolędników misyjnych. Ogromną radością napełnia mnie fakt, iż najmłodsi diecezjanie tak chętnie i ofiarnie angażują się w to dzieło. Jest to piękny przejaw wrażliwości i otwartości serc na dzielenie się Chrystusem i niesienie konkretnej pomocy drugiemu człowiekowi. Warto tu wspomnieć wielkie projekty finansowane od lat z ofiar zbieranych przez Kolędników Misyjnych, są to: szpital w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej i szkoła dla dzieci głuchoniemych w Bertoua w Kamerunie. W tym roku dochodzi jeszcze projekt centrum pomocy dla rodzin z dziećmi z zespołem Downa w Kazachstanie, a także pomoc dla dzieci w Amazonii. Warto też dodać, że wszystkich projektów sfinansowanych w minionych latach dzięki zaangażowaniu Kolędników Misyjnych było aż ponad trzysta. Mam świadomość tego, iż w to dzieło angażują się nie tylko sami kolędnicy, ale również wiele osób pomagających w przygotowaniu grup kolędniczych oraz wszyscy, którzy przyjmują kolędników do swych domów. Dziękuję Wam wszystkim za dobro, którym się dzielicie”.

Wizyta kolędników misyjnych miała miejsce podczas przedświątecznego spotkania w kurii.   Wizyta kolędników misyjnych miała miejsce podczas przedświątecznego spotkania w kurii.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Ks. Krzysztof Czermak, dyrektor wydziału misyjnego, przypomina, że „rok temu kolędnicy zebrali rekordową sumę, która przekroczyła po raz pierwszy 2 mln zł. Do tej pory w ciągu 26 lat zebrali oni niemal 22 mln zł. Te ofiary przemienione zostały w wymierne dobro w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Kolędnicy misyjni stanowią wielką armię. W okresie Bożego Narodzenia 2018 padł rekord liczebności tej armii - do mieszkań i domów zapukało niemal 23 tysiące kolędników misyjnych!

W całym przedsięwzięciu nie chodzi jednak o bicie rekordów. Z kolędowaniem misyjnym wiąże się nie tylko to, że dzieci tworzące grupy mogą się przybliżyć do Chrystusa i Kościoła. Ważne jest również to, że kolędowanie może przyczynić się do rozbudzenia u dzieci pasji dla misji. Papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Misyjny 2019 przypomniał nam, że Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci odgrywa wielką rolę w »wychowaniu w świadomości misyjnej dzieci«. Oby więc zaangażowanie kolędników misyjnych prowadziło ich do włączenia się w to tak wielce służące dzieło".

Dla kolędników zostały przygotowane specjalna scenka oraz hymn, którego refren składa się z hasła tegorocznej kolędy misyjnej. Wszystkie materiały znajdziecie na stronie wydziału misyjnego tarnowskiej kurii. Posłuchajcie hymnu KM 2019:

Hymn kolędników misyjnych diecezji tarnowskiej 2019/2020 + tekst.
Tomasz Gołąbek
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama