Nowy numer 23/2021 Archiwum

Orszaki Trzech Króli w diecezji tarnowskiej

Pokłonić się Nowonarodzonemu pójdą mieszkańcy Tarnowa, Nowego Sącza, Dębicy, Mielca czy Bochni. Kto jeszcze?

Najstarszy na terenie diecezji tarnowskiej Orszak Trzech Króli organizowany jest w Tarnowie. Od początku w jego przygotowanie włączają się uczniowie VII LO w Tarnowie. Inicjatorem pierwszych pochodów w uroczystość Objawienia Pańskiego w tym mieście był bernardyn o. Zenon Burdak, ówczesny katecheta w VII LO. Już 2009 roku Mędrcom w wędrówce do Dzieciątka w żywej szopce u ojców bernardynów towarzyszyły rzesze ludzi, którzy przyjechali tu wtedy nawet z Mielca. Ogromne wrażenie robiły wielbłądy, na których jechali Trzej Królowie z darami.

Od kilku lat tarnowski Orszak Trzech Króli przygotowuje z młodzieżą obecny katecheta w VII LO ks. Łukasz Matyka, wikariusz parafii katedralnej. Próby i przygotowania trwają od kilku tygodni. Tradycyjnie pochód rozpocznie się na placu katedralnym tuż po Mszy św. o godz. 12. W orszaku pod hasłem "Cuda, cuda ogłaszają" pójdzie także biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Trzej Królowie i mieszkańcy Nowego Sącza już po raz ósmy pokłonią się Świętej Rodzinie i złożą w darze Dzieciątku mirrę, kadzidło oraz złoto. Wyruszą z parkingu przy ul. Gwardyjskiej (postój taksówek bagażowych) o godz. 10.30.

Orszaki Trzech Króli w diecezji tarnowskiej  

W Mielcu Orszak Trzech Króli odbędzie się po raz czwarty. Uroczystości rozpoczną się Mszą św. w kościele Ducha Świętego o godz. 10.30, a po niej nastąpi formowanie orszaku i przemarsz w kierunku rynku Starego Miasta, gdzie będzie miał miejsce uroczysty pokłon Trzech Króli Dzieciątku Jezus, a także wspólne kolędowanie.

W Dębicy Orszak Trzech Króli organizowany jest po raz siódmy. Rozpocznie się on Mszą św. o godz. 12 w kościele pw. Ducha Świętego w Dębicy. Po nabożeństwie Trzej Królowie poprowadzą mieszkańców do Świętej Rodziny ulicami: Chopina, ks. Nosala i Sobieskiego, aż do Rynku.

Orszaki Trzech Króli w diecezji tarnowskiej   W Dębicy Orszak Trzech Króli rozpocznie się przy kościele Ducha Świętego. Beata Malec-Suwara /Foto Gość

W Biadolinach Orszak Trzech Króli wyruszy już po raz trzeci. Rozpocznie się uroczystą Mszą świętą o godz. 14., na której także odbędzie się zakończenie kolędy misyjnej. Około godz. 15 pochód wyruszy w stronę szkoły w Biadolinach Szlacheckich, gdzie na uczestników czekał będzie poczęstunek. Tam wspólne kolędowanie i radość z narodzenia Jezusa. 

Do wzięcia udziału w bobowskim Orszaku Trzech Króli zaprasza parafia, burmistrz, Centrum Kultury i Promocji Gminy oraz Bractwo Rycerskie 46. Chorągwi Zygmunta Gryfity z Bobowej. Pochód wyruszy o godz. 14 z placu przy Szkole Podstawowej w Bobowej.

Po raz pierwszy Orszak Trzech Króli zostanie zorganizowany w Bochni. Z każdej bocheńskiej parafii o godz. 12.15 osobny orszak poprowadzi jeden z Mędrców. Po ich połączeniu w centrum miasta uczestnicy wejdą wspólnie ok. godz. 13 na Plac Sanktuaryjny przed bazyliką św. Mikołaja, gdzie odbędzie się pokłon, złożony przez monarchów przed Świętą Rodziną, oraz wspólne kolędowanie.

Orszaki Trzech Króli w diecezji tarnowskiej  

Borowa k. Dębicy organizuje Orszak Trzech Króli po raz trzeci. Szczególnie zaproszeni do udziału w nim są mieszkańcy gminy Czarna. Rozpoczyna się Mszą św. o godz. 11 w kościele parafialnym w Borowej.

Orszaki Trzech Króli w diecezji tarnowskiej  

Orszak Trzech Króli już po raz ósmy przejdzie ulicami Brzeska. Wyruszy o godz. 13 z pl. Kazimierza Wielkiego i ul. Uczestników Ruchu Oporu, poprzez pl. Żwirki i Wigury i ul. Głowackiego dotrze na brzeski Rynek, gdzie zakończy swój przemarsz przy szopce. Uczestnicy orszaku otrzymają korony oraz śpiewniki, a także okolicznościowe wydawnictwo związane ze Świętem Trzech Króli. Pochód jak każdego roku  prowadzi  Miejska Orkiestra Dęta pod batutą Wiesława Porwisza.

Organizację orszaku koordynował Urząd Miejski przy współpracy z parafiami pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba Apostoła, Miłosierdzia Bożego, Miejskim Ośrodkiem Kultury, artystami z zespołu Porębianie oraz strażakami z jednostek OSP Brzesko i Poręba Spytkowska.

I Gminny Orszak Trzech Króli organizowany jest w Dębnie. Wyruszy spod kościoła parafialnego o godz. 12.30, by wspólnie dotrzeć w konnej asyście Mędrców, orkiestry i kolędników na dębiński zamek. Tam odbędzie się na dziedzińcu finałowa scena złożenia darów i wspólna kolęda. Przed wyruszeniem orszaku rozdawane będą materiały i akcesoria dla najmłodszych, w tym korony i śpiewniki.

Po raz pierwszy, ale z pompą Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Dobrej. Wyruszy po uroczystej Mszy św. o godz. 11 spod głównych drzwi kościoła, w kierunku parku Małachowskich. Pochód poprowadzą Trzej Mędrcy jadący na koniach, w trakcie drogi prezentowane będą także fragmenty z jasełek. W parku na uczestników pochodu czekać będzie Święta Rodzina, a także cukierki dla najmłodszych i dla wszystkich ciepła herbata. Nie zabraknie śpiewu kolęd. W ogólnopolskim konkursie parafia wygrała dla uczestników orszaku 800 śpiewników kolędowych. Organizatorzy proszą o założenie koron i płaszczy w kolorze czerwonym, niebieskim bądź zielonym.

Burmistrz Miasta Grybów wraz z organizatorem Miejskim Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie przy współpracy parafii św. Katarzyny w Grybowie zapraszają na IV Grybowski Orszak Trzech Króli. Rozpocznie się o godz. 14 na rynku w Grybowie.

Orszaki Trzech Króli w diecezji tarnowskiej  

W Limanowej Orszak Trzech Króli odbędzie się po raz szósty. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z limanowskiej parafii i Urząd Miasta Limanowa. Rozpocznie się na rynku o godz. 9.45. Na godz. 10 zaplanowana jest inscenizacja, a po niej uczestnicy pochodu udadzą się do limanowskiej bazyliki, by oddać pokłon Jezusowi i uczestniczyć w Mszy św. o godz. 10.30.

Tradycyjnie na Orszak Trzech Króli zaprasza także Łącko. Pochód wyruszy o godz. 11 z łąckiego Rynku, który zamieni się w dwór króla Heroda. Celem wędrówki będzie kościół parafialny, gdzie uczestnicy wraz z Mędrcami oddadzą pokłon Nowonarodzonemu Dzieciątku i zaśpiewają kolędy. O godz. 12 odbędzie się Msza święta.

Na Orszak Trzech Króli w Obidzy zaprasza miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Rozpocznie się po Mszy św. o godz. 12. Organizatorzy proszą uczestników o założenie strojów kolędowych.

Kolejny Orszak Trzech Króli odbędzie się w Ołpinach. Rozpocznie się o godz. 10.30 wyjściem ze szkoły do kościoła na Mszę św. o  godz. 11. Po niej o godz. 12.30 dla uczestników zostaną wystawione jasełka.

Na Orszak Trzech Króli zaprasza także Stary Sącz. Rozpocznie się o godz. 11.30 Mszą św. w kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Na godz. 12.45 zaplanowano wymarsz Orszaku, podczas którego prezentowane będą sceny jasełkowe. Odsłona I: Dwór Heroda - przy kinie Sokół; odsłona II: Walka dobra ze złem - płyta starosądeckiego rynku; odsłona III: Pokłon pasterzy - dziedziniec klasztorny; odsłona IV: Pokłon Trzech Króli - dziedziniec klasztorny. Orszak zakończy się ok. godz. 13.45 wspólnym kolędowaniem przy choince na dziedzińcu klasztornym. Podczas pochodu zostanie przeprowadzona zbiórka publiczna „Podaruj dzieciom wakacje”.

Orszaki Trzech Króli w diecezji tarnowskiej  

Po raz trzeci Orszak Trzech Króli zostanie zorganizowany w Tuchowie. Rozpocznie się Eucharystią w bazylice o godz. 10.30.

W Tymbarku w uroczystość Objawienia Pańskiego zaplanowano zakończenie kolędy misyjnej. Wielu uczestników Orszaku dzięki temu będzie w pięknych strojach kolędniczych. Wszyscy zaproszeni są, by założyć na siebie królewskie stroje lub przynajmniej koronę. Przygotowali je także organizatorzy. Wymarsz z rynku do kościoła parafialnego o godz. 9.30. Po Mszy św. o godz. 10 rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy strój kolędnika misyjnego.

Orszak Trzech Króli przejdzie także ulicami Wojnicza. Wyruszy z rynku do kolegiaty o godz. 10.

W uroczystość Objawienia Pańskiego kolejny Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Zakliczyna. Wyruszy z parkingu klasztornego parafii MB Anielskiej o godz. 12.45 i uda się bezpośrednio do kościoła św. Idziego Opata. Cały orszak wraz z Trzema Królami wejdzie do kościoła, by tu oddać pokłon Panu Jezusowi i razem z Kapelą św. Idziego wspólnie kolędować i łamać się opłatkiem.

W Żabnie organizacją Orszaku Trzech Króli zajęła się szkoła podstawowa. Rozpocznie się o godz. 10.30 przy budynku Centrum Kultury i dotrze - z przystankami na sceny z jasełek - do kościoła na Mszę św. o godz. 11.30.

Uroczyste pochody Trzech Króli odbędą się ponadto w kilkudziesięciu miejscowościach diecezji tarnowskiej, m.in. w Jazowsku, Skrzyszowie, Borzęcinie, Starej Jastrząbce, Chorzelowie, Żyrakowie, Stobiernej, Żdżarach, Żegocinie, Krynicy czy Pleśnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Polecane filmy