Nowy numer 4/2021 Archiwum

Czy wszechświat powstał dla człowieka?

Zapraszamy na trzeci Wieczór Filozoficzny z ks. prof. Tadeuszem Pabjanem. Odbędzie się już w ten piątek w tarnowskiej Alegorii.

Nawet minimalne zmiany stałych fizycznych uniemożliwiłyby istnienie Wszechświata w obecnej formie.

"Czy wszechświat został przygotowany dla człowieka? Zasada antropiczna a teologia" to tytuł wykładu, jaki wygłosi gość i prelegent Wieczorów Filozoficznych, ks. prof. Tadeusz Pabjan, filozof nauki i przyrody, specjalizujący się w relacjach nauka i wiara.

Znane prawa fizyki, fundamentalne stałe fizyczne (m.in. stała Plancka, prędkość światła w próżni, stała grawitacji) oraz warunki brzegowe i początkowe Wszechświata wykazują tzw. antropiczne koincydencje, czyli mają dokładnie takie wartości, które umożliwiły pojawianie się życia, a zwłaszcza istoty myślącej na Ziemi.

"Gdyby ekspansja, tempo powstawania Wszechświata, było odrobinę szybsze, nie powstałyby galaktyki, a gdyby tempo ekspansji było odrobinkę wolniejsze, nie powstałyby pierwiastki chemiczne, chemia organiczna i życie" - tłumaczył w tarnowskim seminarium podczas sympozjum naukowego o powstaniu człowieka ks. prof. Michał Heller, dowodząc, że wszystkie procesy zachodzące w świecie da się matematycznie obliczyć.

Ich matematyczność może wręcz zaskakiwać i trudno osobie wierzącej nawet przypuszczać, że może chodzić jedynie o szczęśliwe zbiegi okoliczności. Dostrzega w tym raczej celowy zamysł Boga działającego za pośrednictwem praw przyrody.

Czy wszechświat został rzeczywiście zaprojektowany dla człowieka i czy naprawdę tylko po to, by on mógł się pojawić? Na te pytania odpowie z pewnością ks. Tadeusz Pabjan podczas najbliższego Wieczoru Filozoficznego w tarnowskiej Alegorii. Odbędzie się 17 stycznia o godz. 19 w ośrodku Alegoria przy pl. Kazimierza 5 w Tarnowie.

Poprzedni wykład o tym, czy Stwórca łamie prawa natury, zobacz tutaj:

Czy Stwórca łamie prawa natury?
SYNAJ. TV
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama