Nowy numer 13/2024 Archiwum

Zmarł karmelita pochodzący ze Słotowej

Śp. o. Michał Józef Wojnarowski był m.in. wieloletnim spowiednikiem kard. Mariana Jaworskiego.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w niedzielę 19 stycznia i w poniedziałek 20 stycznia w bazylice karmelitów "na Piasku" w Krakowie.

W niedzielę o godz. 20.00 - wprowadzenie trumny z ciałem do bazyliki i nieszpory żałobne za śp. o. Michała.

W poniedziałek:

  • 9.30 – Nabożeństwo Różańcowe
  • 10.00 – Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem bp. Jana Szkodonia
  • 12.00 – eksporta pogrzebowa – Cmentarz Batowicki od starej bramy

Ojciec Michał Józef Wojnarowski O.Carm urodził się w Słotowej k. Pilzna 17 kwietnia 1937 r. Do nowicjatu Zakonu Karmelitów wstąpił 30 sierpnia 1952 r., a pierwsze zakonne śluby złożył rok później w klasztorze w Oborach. W tym samym roku w Krakowie kontynuował naukę w szkole średniej, a później na studiach filozoficzno-teologicznych w Krakowie. Śluby wieczyste złożył 27 lutego 1958 r., a święcenia kapłańskie przyjął 24 lutego 1961 r.

Po święceniach rozpoczął pracę kapłańską w Krakowie. Najpierw był nieformalnym sekretarzem ówczesnego prowincjała o. Jana Konoby i pełnił funkcję ekonoma konwentu krakowskiego.

Szczególną posługą, jaką sprawował w Krakowie, była funkcja bibliotekarza. Ojciec Michał uporządkował lokal biblioteki zamieniony przez Niemców na magazyn broni, jak też cenne zbiory klasztoru krakowskiego i te przywiezione z klasztorów wschodnich, zlikwidowanych w 1945 r.

W 1966 r. z okazji Millenium Chrztu Polski o. Michał przygotował wystawę pt. "Dzieje Zakonu Ojców Karmelitów w 1000-leciu chrześcijaństwa w Polsce". Wystawa otwarta 2 września 1966 r. przez arcybiskupa krakowskiego Karola Wojtyłę cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

Przez lata posługi w prowincji polskiej karmelitów pełnił wiele różnorakich funkcji. Był kolejno kaznodzieją i misjonarzem, archiwistą prowincji, prefektem dla kleryków, magistrem nowicjatu, przeorem klasztoru w Oborach, potem rektorem seminarium w Krakowie i następnie przeorem klasztoru w Chyżnem.

Aktywnie uczestniczył w przygotowaniu uroczystości koronacyjnych oborskiej Piety. Przez trzy lata poprzedzające koronację o. Michał opracowywał "Dzieje figury oraz kult Matki Bożej Bolesnej słynącej cudami w kościele Ojców Karmelitów w Oborach". W 1982 r., będąc w Rzymie na tzw. kursie formacji permanentnej formatorów i koncelebrując Mszę św. z Janem Pawłem II 3 maja tegoż roku, otrzymał od Ojca św. obrazek Matki Bożej Bolesnej z Obór z błogosławieństwem: "Pielgrzymom do Matki Bożej Bolesnej w Oborach z serca błogosławię – pp Jan Paweł II".

Od 2003 r. o. Michał pełnił różnorakie funkcje duszpasterskie w konwencie krakowskim. Jak zaznaczają ojcowie karmelici, ostatnie lata jego życia to przede wszystkim pełna oddania, cierpliwości i miłości posługa spowiednika w krakowskiej bazylice karmelitów.

"Ile dusz przez pokorną posługę w sakramencie pokuty o. Michał przyprowadził do zdrojów miłosierdzia Bożego, wie tylko dobry Bóg. Niech więc i jemu – oddanemu i wiernemu kapłanowi i karmelicie - Bóg da wieczną szczęśliwość w Niebie!" - piszą zakonnicy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy