Bp Leszek Leszkiewicz odwiedza tarnowskich misjonarzy. 20 stycznia uczestniczył w Pampas w wielkim odpuście poświęconym Matce Bożej Niepokalanej.
Eucharystii przewodniczył biskup Leszek, a koncelebrowało z nim pięciu księży: dwóch Peruwiańczyków i trzech z Tarnowa.
Kościół został wypełniony. Przybyło około 500 osób. W kazaniu biskup ukazał Maryję jako kobietę, której piękna dusza jest wyzwaniem dla każdego wierzącego w Chrystusa, by on z kolei odkrywał własną duszę i cieszył się życiem w łasce Bożej. Zaznaczył też, że wszyscy jesteśmy powołani przez Boga do świętości i jeśli chcemy wieść życie godne chrześcijan, nie możemy być przyjaciółmi grzechu. Aby pozostać na drodze do świętości musimy być otwarci na słuchanie Bożego słowa i nie zaniedbać życia sakramentalnego. Wszystkich słuchaczy wezwał do tego, by ta uroczystość nie była tylko zwyczajem niekoniecznie wiodącym do Boga, ale głębokim przeżyciem tajemnicy dającej siłę prowadzenia takiego życia, które nastawione jest na wieczność.
Liturgię animował zespół wokalno-muzyczny z wojewódzkiego miasta Huancayo. Nie zabrakło śpiewów w keczua. We mszy św. i procesji wzięła udział grupa wojskowych, sprowadzona przez ich dowódcę, bardzo oddanego religijności maryjnej. Wojskowi nieśli też figurę Maryi w części procesji.
Wprowadzenia do mszy świętej dokonał miejscowy proboszcz ks. Robert Zając. Cieszył się obecnością biskupa z Tarnowa. Nie zaniechał też zwyczaju polskiego i na zakończenie jeszcze raz wyraził radość z jego obecności. Głos zabrał również miejscowy rodak, ks. Roosvelt, który jest rektorem tzw. małego seminarium, Również on podziękował za przybycie biskupowi Leszkowi i delegacji, ale wyraźnie zaznaczył, że ma okazję dziękować nie tylko za to. Zaznaczył, że miejscowi wierni często myślą, że misjonarze do spełniania swojej misji otrzymują środki materialne z miejscowej gminy czy powiatu. Choć nieraz miejscowa gmina przyczynia się do wsparcia różnych dzieł związanych z Kościołem (np. remont budynku kościelnego), to jednak środki na działalność misyjną przychodzą skądinąd. Podziękował więc na ręce biskupa całej diecezji tarnowskiej, która od 28 lat posyła księży do diecezji Huancavelica, utrzymuje ich, zapewnia im samochody oraz środki na podejmowanie różnych inwestycji, jak na przykład poświęcony w przeddzień budynek Centrum Pastoralnego.
Procesja, która nastąpiła po mszy świętej, była manifestacją wiary i religijności. Figura Matki Bożej, ubranej w płaszcz poświęcony w przeddzień przez biskupa Leszka, była niesiona na wysokości ok. 3 metrów na tzw. andzie. Procesji towarzyszyła orkiestra, a nawet orkiestry. Było kilka postojów, podczas których poddawane były intencje modlitewne, a po nich uczestnicy podejmowali modlitwę. Procesja trwała dwie godziny, ale na tym świętowanie się nie skończyło. Jego koniec przewidziany jest na 24 stycznia.
Wieczorem 20 stycznia dotarł do miejscowości Colcabamba, położonej nieco niżej niż Pampas, gdzie proboszczem miejscowej parafii jest ks. Wiesław Mikulski, który przybył do Peru w 1996 roku. Do niedawna jego wikariuszem był ks. Grzegorz Kubalica.