Wystąpi Joanna Słowińska z uczestnikami warsztatów artystycznych "Mało(polskie) Impresje".
Wokalistom towarzyszyć będzie zespół pod kierownictwem Jaśka Kuska.
Koncert odbędzie się 23 stycznia o godz. 18.45 w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie (ul. Piłsudskiego 6). Będzie okazja usłyszeć kolędy nieznane, zapomniane, wydobyte m.in. z manuskryptów sióstr bernardynek ze Staniątek.
Joanna Słowińska, która wystąpi w czasie koncertu zatytułowanego "Stała nam się Nowina Miła", jest nazywana Pierwszą Damą Polskiego Folku. To jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci na polskiej scenie muzycznej, wokalistka o wielkiej scenicznej osobowości. Cechą charakterystyczną twórczości Joanny Słowińskiej jest jej repertuar inspirowany folklorem.
Artystka jako jedna z nielicznych gwiazd śpiewa techniką śpiewu białego. W pieśniach Joanny Słowińskiej ujmująca jest siła jej głosu, który swoim naturalnym wydźwiękiem znakomicie obrazuje teksty, dotyczące przede wszystkim tradycji ludowej.
Joanna Słowińska koncertowała w większości krajów Europy, w USA, Ameryce Południowej i Azji. arch. Joanna SłowińskaOrganizatorem koncertu jest diecezjalna fundacja "Auxilium", która powstała zaledwie 11 miesięcy temu. Dziś to pod jej skrzydłami działa diecezjalna poradnia specjalistyczna "Arka" i Telefon Zaufania. Dzięki niej "Arka" w Tarnowie zmieniła siedzibę, przenosząc się z placu Katedralnego na ul. Mościckiego 14 do budynku Przychodni Miejskiej nr 2.
Poświęcenie nowej siedziby Arki odbyło się w październiku ubiegłego roku. arch. Fundacji "Auxilium"Jak tłumaczy ks. dr Józef Partyka, prezes fundacji, miejsce jest łatwiej dostępne, zapewnia jeszcze większą anonimowość, jest bardziej komfortowe i umożliwia działanie na większą skalę. A potrzeby są ogromne.
- W naszej poradni dyżury pełni ośmioro psychologów, a to ciągle za mało. Miejsc na wizytę do psychologa ciągle brakuje. Na konsultację z psychologiem obecnie czeka się około dwóch miesięcy - taką popularnością się cieszą. Klienci cenią sobie to, że specjaliści z poradni posiadają chrześcijański system wartości i traktują człowieka integralnie. Nie boją się mówić o Panu Bogu, modlitwie. Do człowieka podchodzimy holistycznie. Nasi klienci przychodzą do nas z pewnym bagażem doświadczeń, którego nie możemy ignorować - tłumaczy psycholog Agnieszka Szymańska, dyrektor ds. kapitału ludzkiego w Fundacji.
Jak dodaje, Fundacja stara się poszerzać ofertę świadczonej pomocy. Do zespołu dołączył m. in. terapeuta rodzinny, konsultant ds. uzależnień i dietetyk. W sumie w tarnowskiej Arce – w Poradni i Telefonie Zaufania – aktywnie działa 45 wolontariuszy.
Poradnia prowadzi rejestrację wizyt do specjalistów. Osoba pragnąca skorzystać z bezpłatnej pomocy nie podaje swojego nazwiska, wystarczy jedynie imię i numer telefonu kontaktowego, by można było wizytę potwierdzić. Funkcjonowanie Poradni i Telefonu Zaufania wspiera finansowo Miasto Tarnów i Diecezja Tarnowska.
Fundacja „Auxilium” (z łac. pomoc), której patronką jest Matka Boża Rozwiązująca Węzły, działa na morzu ludzkich potrzeb bardzo szeroko, choć jest młoda. Jak wylicza jej dyrektor, dr Marcin Rzegocki, prowadzi ona działalność kulturalną, pomocową, prozdrowotną, profilaktyczną, dobroczynną, szkoleniową, wydawniczą i ewangelizacyjną. W ramach swych działań prowadziła cykl bezpłatnych webinarów, gdzie chętni uczestniczyli w wykładach i dyskusji z ekspertami on-line, w zaciszu domu.
Ponadto Fundacja wspólnie z m.in. Ruchem Światło-Życie Diecezji Tarnowskiej jest wydawcą edukacyjnej gry karcianej "Młodzi w sieci", która może stać doskonałym punktem wyjścia do rozmów w domu czy w szkole nt. korzystania z sieci i ustalenia jego zasad. Wydała także w formie książkowej cykl medytacji na niedziele i święta przygotowane przez ks. dr. Romana Stafina, kapelana sióstr klarysek ze Starego Sącza. Zarówno grę, jak i medytacje można kupić w Biblosie czy Sanderusie.
Fundacja „Auxilium” zorganizowała także Małopolski Dzień Samorządowca, w którym w maju ubiegłego roku w Starym Sączu wzięło udział kilkuset wójtów, burmistrzów i przedstawicieli rad gminnych, a także Małopolski Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych także w Starym Sączu.
U ubiegłym roku przeprowadziła także studium logoterapii, tj. psychoterapii „skoncentrowanej na sensie i wartościach”, w marcu zaś planowane jest uruchomienie studium logoterapii, na które zapraszani są specjaliści różnych dziedzin.
Na rzecz promocji kultury, Fundacja zrealizowała we współpracy w Województwem Małopolskim dwa projekty: muzyczne warsztaty folklorystyczne, których efekty będzie można zobaczyć podczas koncertu kolęd dawnych, oraz projekt dygitalizacji zbiorów Muzeum Diecezjalnego i Archiwum Diecezjalnego związanych z papiestwem. Jego pokłosiem jest mobilna wystawa prezentowana obecnie w tarnowskim seminarium i Muzeum Diecezjalnym w związku z Rokiem Jana Pawła II.
Więcej na temat działalności Fundacji i możliwości jej wsparcia znajdziecie na stronie arka.diecezja.tarnow.pl.
Joanna Słowińska koncertowała w większości krajów Europy (m.in. w ramach WOMAD UK), w USA (NY Broadway Symphony Space, Chicago Cultural Center), w Ameryce Południowej (WOMAD Chile), w Azji (Gruzja, Indie, Korea Południowa). Jest laureatką wielu renomowanych festiwali, m.in. Grand Prix oraz Nagrody Publiczności festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja, Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, Superjedynek TVP1 w ramach festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, prestiżowych nagród fonograficznych ZPAV i Polskiego Radia. Jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci na polskiej scenie, wokalistka o wielkiej scenicznej osobowości; fanom etno i world music znana z repertuaru inspirowanego polską i słowiańską muzyką tradycyjną, miłośnikom piosenki literackiej – z brawurowych interpretacji kompozycji Zygmunta Koniecznego (Wyspiański Koniecznego, Noc listopadowa, Norwid - Bal, Serce moje gram, Litania polska), Stanisława Słowińskiego (Zielnik polski, Bursztynowe drzewo). Jej kolejne solowe płyty: „Live in Alchemia” oraz „Możesz być” znalazły się w czołówce konkursu Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku, a autorski album „Możesz być” zdobył ten prestiżowy tytuł. W 2013 roku uhonorowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze.