W wypełnionej po brzegi auli tarnowskiego seminarium wybrzmiały dawne kolędy i pastorałki w wykonaniu Joanny Słowińskiej.
Organizatorem koncertu kolęd i pastorałek dawnych "Stała się nam Nowina Miła" była Fundacja "Auxilium". Odbył się 23 stycznia w auli tarnowskiego seminarium.
W piękny, dawny klimat Bożego Narodzenia wprowadziła słuchaczy Joanna Słowińska, nazywana pierwszą damą polskiego folku. Towarzyszył jej zespół pod kierownictwem Jaśka Kuska i uczestnicy warsztatów artystycznych "Mało(polskie) Impresje".
Jak tłumaczył Marcin Rzegocki, dyrektor zarządzający fundacją Auxilium, choć większość z wykonywanych kolęd i pastorałek dziś już jest nieznana, dla wcześniejszych pokoleń były one swoistym katechizmem, z którego ludzie czerpali wiedzę o objawieniu i historii zbawienia. Są one również świadectwem ludzkiej radości z narodzenia Pana, jak też bliskości i zażyłości, jaką darzono maleńkiego Jezusa. Dzięki utworom niejako zahibernowanym na wiele lat, a może i wieków w annałach, dokumentach i księgach spisanych przez pokolenia mnichów, etnografów i poetów, udało się do tej kultury dotrzeć, wydobyć z niepamięci.
Wzruszające tematy o tym, jak Matka Boża szukała miejsca na nocleg albo jak rozmawia z dopiero co narodzonym Jezusem, którego utula do snu, a On mówi Jej, że skoczy do nieba po pierzynę, dopełniła wspaniała muzyka i cudny biały głos wokalistki.
Posłuchaj fragmentu:
Joanna Słowińska fragm. "Stała nam się Nowina Miła"- Cieszę się tak liczną obecnością państwa i tym, że mogliśmy wspólnie spędzić ten czas, najpierw go znaleźć, żeby tutaj przyjść, wspólnie kolędować i zamyślić się nad tą wielką tajemnicą bliskości Boga w osobie Dziecięcia z Betlejem - mówił ks. Józef Partyka, prezes fundacji "Auxilium", dziękując za obecność m.in. biskupowi tarnowskiemu Andrzejowi Jeżowi oraz rektorowi tarnowskiego seminarium ks. Jackowi Soprychowi za gościnne otwarcie drzwi.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się