W wypełnionej po brzegi auli tarnowskiego seminarium wybrzmiały dawne kolędy i pastorałki w wykonaniu Joanny Słowińskiej.
Organizatorem koncertu kolęd i pastorałek dawnych "Stała się nam Nowina Miła" była Fundacja "Auxilium". Odbył się 23 stycznia w auli tarnowskiego seminarium.
W piękny, dawny klimat Bożego Narodzenia wprowadziła słuchaczy Joanna Słowińska, nazywana pierwszą damą polskiego folku. Towarzyszył jej zespół pod kierownictwem Jaśka Kuska i uczestnicy warsztatów artystycznych "Mało(polskie) Impresje".
Wokalistce towarzyszył zespół Jaśka Kuska i uczestnicy warsztatów "Mało(polskie) Impresje". Beata Malec-Suwara /Foto GośćJak tłumaczył Marcin Rzegocki, dyrektor zarządzający fundacją Auxilium, choć większość z wykonywanych kolęd i pastorałek dziś już jest nieznana, dla wcześniejszych pokoleń były one swoistym katechizmem, z którego ludzie czerpali wiedzę o objawieniu i historii zbawienia. Są one również świadectwem ludzkiej radości z narodzenia Pana, jak też bliskości i zażyłości, jaką darzono maleńkiego Jezusa. Dzięki utworom niejako zahibernowanym na wiele lat, a może i wieków w annałach, dokumentach i księgach spisanych przez pokolenia mnichów, etnografów i poetów, udało się do tej kultury dotrzeć, wydobyć z niepamięci.
Wzruszające tematy o tym, jak Matka Boża szukała miejsca na nocleg albo jak rozmawia z dopiero co narodzonym Jezusem, którego utula do snu, a On mówi Jej, że skoczy do nieba po pierzynę, dopełniła wspaniała muzyka i cudny biały głos wokalistki.
Posłuchaj fragmentu:
Joanna Słowińska fragm. "Stała nam się Nowina Miła"- Cieszę się tak liczną obecnością państwa i tym, że mogliśmy wspólnie spędzić ten czas, najpierw go znaleźć, żeby tutaj przyjść, wspólnie kolędować i zamyślić się nad tą wielką tajemnicą bliskości Boga w osobie Dziecięcia z Betlejem - mówił ks. Józef Partyka, prezes fundacji "Auxilium", dziękując za obecność m.in. biskupowi tarnowskiemu Andrzejowi Jeżowi oraz rektorowi tarnowskiego seminarium ks. Jackowi Soprychowi za gościnne otwarcie drzwi.