W tarnowskiej katedrze 29 stycznia świętowano rocznicę jej poświęcenia. Do kapituły katedralnej wprowadzono trzech nowych kanoników.
Uroczystość poświęcenia bazyliki katedralnej, która odbyła się 29 stycznia, rozpoczął obrzęd wprowadzenia nowych kanoników gremialnych do tejże kapituły - ks. dr Romana Stafina i ks. prof. Tomasza Rozkruta oraz kanonika honorowego ks. Czesława Górki. Po nim odbyły się nieszpory i Msza św., której przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż.
Nałożenie dystynktoriów nowym kanonikom przez prepozyta kapituły katedralnej ks. Adama Nitę. Beata Malec-Suwara /Foto GośćPrepozyt kapituły katedralnej ks. Adam Nita, witając go, a także obecnych księży kanoników, infułatów, wspólnotę seminaryjną, siostry zakonne i wiernych, przypomniał, że katedra od zarania tego miasta znajduje w nim szczególne miejsce wybrane przez Boga. To tu pokolenia wierzących oddają cześć i uwielbienie Bogu w Trójcy Jedynemu przez wstawiennictwo Bożej Rodzicielki Maryi.
Jak tłumaczył, znaczenie tej świątyni dla miasta i całej diecezji podkreślają tytuły, które na przestrzeni wieków zostały jej nadane. W roku 1400 - tytuł kolegiaty, który łączył się erygowaniem kapituły kolegiackiej, w 1786 - tytuł kościoła katedralnego, który związany był z erygowaniem diecezji tarnowskiej i powstaniem kapituły katedralnej, w 1972 - tytuł bazyliki mniejszej nadany przez papieża Pawła VI i w 2006 - tytuł sanktuarium Matki Bożej Bolesnej z racji kultu słynącej łaskami Piety katedralnej.
Z kolei biskup tarnowski Andrzej Jeż mówił w homilii o zachwycie naszą diecezją osób, które do niej przyjeżdżają. Podziwiają jej wspaniałe krajobrazy górskie i piękną niziną nadwiślańską, gospodarność diecezjan, ich otwartość i życzliwość, zachwycają się widokiem zadbanych kościołów i przykładnie funkcjonującymi parafiami, patrzą z podziwem na dane statystyczne Kościoła tarnowskiego, zauważają jeszcze mocne rodziny i małżeństwa, dostrzegają jeszcze niezłomną duchowość. Bywa jednak, że my - mieszkańcy naszych miejscowości, parafii - tak się przyzwyczailiśmy do tej niezwykłości, że nie zawsze potrafimy ją dostrzec i docenić.
Biskup sporo mówił o diecezji, o jej dziedzictwie, tradycjach, bogactwie i różnorodności, które ukształtowały naszą religijność, o jej misji, zadaniach duszpasterzy i wiernych świeckich. Wyliczał, że naszą diecezję tworzą obecnie 43 dekanaty, 454 parafie, 4 sanktuaria Pańskie, 25 sanktuariów maryjnych, 7 sanktuariów świętych i błogosławionych, a także 8 bazylik mniejszych.
- Katedra zaś jest głową i matką wszystkich kościołów diecezji tarnowskiej, jest znakiem jedności i więzi łączącej całą wspólnotę tarnowskiego Kościoła. Z tego szczególnego dla naszej diecezji miejsca spływa na mieszkańców Tarnowa, na tarnowskich diecezjan, także na osobę każdorazowego biskupa diecezjalnego rzeka Bożych łask - podkreślał bp Andrzej Jeż.
Nawiązując do dzisiejszych czytań mówił o ożywczym działaniu tej Bożej łaski, o jej źródle i mocy. O duchowym nawodnieniu, które wypływa z kościołów, w których sprawuje się liturgię, udziela sakramentów świętych i w których głoszone jest Słowo Boże. - Świat jest w ten sposób nawadniany duchowo, a my możemy się ciągle odradzać - dodał, zwracając także uwagę na stopniowe pustynnienie Europy, także w wymiarze duchowym, które wpływa na Polskę i dotyka również diecezji tarnowskiej.
Proszę was wszystkich, tarnowskich diecezjan, o modlitwę za naszą diecezję, proszę was także o modlitwę za mnie - apelował bp Andrzej Jeż. Beata Malec-Suwara /Foto Gość- Módlmy się za siebie nawzajem, aby Bóg umacniał nas w codziennym duchowym wzrastaniu i budowaniu żywej świątyni Chrystusowego Kościoła - apelował biskup. - Proszę was wszystkich, tarnowskich diecezjan, o modlitwę za naszą diecezję, proszę was także o modlitwę za mnie, któremu Bóg powierzył pasterską troskę o tę wspólnotę, abym nauczył się bardziej miłować Pana, abym nauczył się bardziej miłować Jego trzodę, Ciebie Kościele święty, każdego z Was z osobna i wszystkich razem - dodał.