Największa zdrada z powodu zachłanności dokonała się, kiedy Judasz za 30 srebrników, dla pieniędzy, zdradził Jezusa.
W Dębicy, w par. pw. MB Anielskiej od pewnego czasu działa TAM, czyli Teatr Apostolskiej Młodzieży. – Jesienią odbyła się pierwsza premiera, którą był dobrze znany spektakl „Mój Chrystus połamany”. W styczniu drugim przedsięwzięciem młodych była sztuka „Skąpiec”, która trochę opiera się na głośnym dziele Moliera. Najważniejsze jednak moim zdaniem, że młodzi chcieli zabrać głos, powiedzieć coś na temat istotnego problemu, który dostrzegają, którym jest zachłanność, pożądliwość pieniądza – mówi ks. Jerzy Szkarłat, opiekun młodzieży.
W trwającym 45 minut spektaklu wybrzmiewa to, co młodzie chcieli powiedzieć. – To, że świat trochę zwariował na punkcie pieniądza. Produkcja musi rosnąć i konsumpcja musi rosnąć. Pogoń za dobrami materialnymi sprawia, że gubią się te wartości, które zawsze były fundamentalne. To jest nasza opowieść o człowieku, trochę humorystyczna, u którego równowaga między zachłannością a samorealizacją została w bardzo istotny sposób zachwiana – mówi Radek Cacała, reżyser spektaklu.
Realizatorzy spektaklu. Grzegorz Brożek /Foto GośćPrzedstawienie młodzi kilka razy pokazali na deskach parafialnej sceny. Ostatni raz wieczorem 2 lutego.
– Mamy plany na przyszłość. W maju chcielibyśmy pokazać spektakl o św. Janie Pawle II, o trzech etapach jego życia. Po co? Bo jest 100. rocznica jego urodzin. Przede wszystkim jednak po to, by sami młodzi, realizując przedstawienie, mieli możliwość przyjrzenia się z bliska postaci świętego, poznania lepiej wzór świętości, jaki zostawił, i by mogli się nim zafascynować, a potem, by mogli to przekazać innym – opowiada ks. Jerzy.