Nowy numer 3/2021 Archiwum

Od wizyty kard. Karola Wojtyły w Ołpinach właśnie minęło 50 lat

Odwiedził ich, będąc kardynałem, pamiętał o nich jako papież, teraz święty wskazuje drogę.

Dokładnie 9 lutego 1970 roku, równo 50 lat temu, parafię w Ołpinach odwiedził kard. Karol Wojtyła. Ówczesny metropolita krakowski zaproszony przez bp. Jerzego Ablewicza wziął udział w uroczystości nawiedzenia parafii przez obraz Matki Bożej Częstochowskiej, a właściwie pustych jego ram, ponieważ sam obraz został „zaaresztowany” przez władze komunistyczne PRL. Był to wymowny znak braku wolności religijnej w Polsce.

Od wizyty kard. Karola Wojtyły w Ołpinach właśnie minęło 50 lat   Tablica pamiątkowa w Ołpinach. arch. parafii w Ołpinach

Nie zapomniał o Ołpinach także 18 lat później, już jako papież Jan Paweł II. Przebywając z pielgrzymką w Boliwii w maju 1988 roku, mówił do posługującego tam na misjach redemptorysty o. Stanisława Augustyna, pochodzącego z Ołpin, że pamięta jego parafię.

Dziś o świętym papieżu Polaku pamiętać chce ołpińska parafia. W związku z 50. rocznicą odwiedzin jej przez kard. Karola Wojtyłę odbyła się w Ołpinach 9 lutego uroczystość, podczas której w kościele odsłonięto pamiątkową tablicę upamiętniającą to wydarzenie, a także poświęcono obraz "Jezu, ufam Tobie".

Od wizyty kard. Karola Wojtyły w Ołpinach właśnie minęło 50 lat   Tablicę i obraz pobłogosławił ks. prof. Jan Machniak z Krakowa. arch. parafii w Ołpinach

Uroczystości przewodniczył ks. prof. Jan Machniak, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Krakowie, autor ksiązki "Apostołowie Bożego Miłosierdzia", która przedstawia życie św. Faustyny Kowalskiej oraz św. Jana Pawła II, a także tłumaczy genezę oraz istotę teologii Bożego Miłosierdzia.

Od wizyty kard. Karola Wojtyły w Ołpinach właśnie minęło 50 lat   Jan Paweł II może stać się doskonałym drogowskazem także dla tych, którzy jego wizyty w Ołpinach pamiętać nie mogą. arch. parafii w Ołpinach

W czasie homilii kapłan chwalił ołpińską parafię za upamiętnienie wydarzenia sprzed 50 lat. Życzył, by tablica poświęcona św. Janowi Pawłowi II stała się drogowskazem zwłaszcza dla młodego pokolenia, które zadaje sobie pytanie, co zrobić ze swoim życiem, na jakie wartości postawić. - Jan Paweł II pokazał, że modlitwą, wytrwałością, wiernością Bogu i Dekalogowi można pokonać wszystkie trudności i zbudować dobry świat - mówił ks. prof. Jan Machniak.

Całości kazania posłuchasz tutaj:

Kazanie wygłoszone przez ks. prof. Jana Machniaka w Ołpinach 9 lutego. arch. parafii w Ołpinach

W 1970 roku kard. Karol Wojtyła odwiedził diecezję tarnowską jeszcze kilkakrotnie. 8 marca w Tarnowie odprawił Sumę pontyfikalną i wygłosił kazanie na zakończenie nawiedzenia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji tarnowskiej. W sierpniu przez prawie 2 tygodnie przebywał na urlopie w Muszynie. Z kolei 20 sierpnia odwiedził Krościenko, gdzie pierwszy raz spotkał się bezpośrednio z ruchem oazowym.  30 sierpnia u ojców jezuitów w Nowym Sączu przewodniczył Sumie odpustowej w kościele Matki Bożej Pocieszenia. Ponadto 13 września w strugach deszczu dotarł na zawadzkie wzgórze, by wziąć udział w uroczystościach 50-lecia koronacji łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Zawadzkiej z Dzieciątkiem. Przewodniczył Sumie i wygłosił kazanie. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama