GN 43/2020 Archiwum

Uście Solne. Biblioteka - moje miejsce na ziemi

Warsztaty, wyjazdy od teatru, kina, integracyjne spotkania międzypokoleniowe wypełniły czas wielu tamtejszym mieszkańcom.

"Razem dla innych, wspólnie dla siebie - biblioteka miejscem spotkań pokoleń" to projekt zrealizowany na terenie gminy Szczurowa przez placówkę w Uściu Solnym, sfinansowany przez Fundację "Orlen - Dar Serca" w ramach konkursu grantowego "Moje miejsce na ziemi". Głównym celem podejmowanych działań było przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i ekonomicznemu, budowanie więzi międzypokoleniowych, przeciwdziałanie rosnącej izolacji społecznej i wspieranie mieszkańców w działaniach na rzecz lokalnej społeczności. 

W trakcie działań projektowych zorganizowane zostały warsztaty rękodzieła ludowego dla seniorów i dzieci z decoupage, malowanie na płótnie i szkle, wyrabianie figurek z masy solnej oraz tworzenie elementów dekoracyjnych mieszkań. Odbyły się wycieczki do teatru dla seniorów oraz do kina i teatru dla dzieci.

Spotkanie seniorów.   Spotkanie seniorów.
Biblioteka w Uściu Solnym

W bibliotece odbyły się zajęcia dla czytelników ,,Książka łączy pokolenia”, podczas których zarówno dzieci jak i seniorzy czytali wybrane teksty literackie i uczestniczyli w warsztatach pisania i opowiadania bajek. Odbył się również wieczorek literacki.

Podczas "Wieczoru z tradycją i historią" osoby starsze opowiadały o historię gminy Szczurowa. Biblioteka zorganizowała także spotkanie noworoczne "Hej kolęda, kolęda…", podczas którego przy akompaniamencie muzyki rozbrzmiewał śpiew tradycyjnych polskich kolęd, nie zabrakło także akcentu literackiego w formie wyrecytowanych wierszy przez seniorki oraz występu pań z Koła Gospodyń Wiejskich Uścianeczki. Podczas spotkania można było obejrzeć wystawę prac powstałych w trakcie trwania projektu. Zaprezentowane zostały także prace lokalnej artystki i poetki Justyny Mączki.

W teatrze.   W teatrze.
Biblioteka w Uściu Solnym

Wspólnie spędzony czas i czynny udział w spotkaniach pozwolił uczestnikom rozwinąć zainteresowania i pasje, nabyć nowych kompetencji i umiejętności, nauczył pracy i integracji w grupie, szacunku i tolerancji, a także wzajemnej akceptacji. Przyczynił się do lepszego uczestnictwa w życiu lokalnej społeczności, stał się okazją do wspólnych spotkań, wymiany myśli i pomysłów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama