Nowy numer 47/2020 Archiwum

Unia dołoży do remontu kościoła w Muszynie ponad 6,75 mln zł

Jest to jedna z największych dotacji z Funduszy Europejskich na renowację zabytku sakralnego.

Kosztorys wszystkich prac remontowych i konserwatorskich, jakie zostaną wykonane w zabytkowym kościele w Muszynie oszacowano na blisko 11 mln zł, w tym wartość wsparcia ze środków unijnych to ponad 6,75 mln zł. Dofinansowanie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Umowę gwarantującą unijne wsparcie podpisali przed kilkoma dniami marszałek Witold Kozłowski i ks. prałat Paweł Stabach.

Unia dołoży do remontu kościoła w Muszynie ponad 6,75 mln zł   Umowę gwarantującą unijne wsparcie podpisali przed kilkoma dniami marszałek Witold Kozłowski i ks. prałat Paweł Stabach. materiały Serwisu Regionalnego Programu Województwa Małopolskiego

Jak mówił marszałek Witold Kozłowski, to jedna z największych dotacji z Funduszy Europejskich, jeżeli chodzi o renowację zabytku sakralnego. To również przykład całkowicie kompleksowego podejścia - praktycznie cała świątynia zostanie odnowiona.

Barokowy kościół pw. św. Józefa w Muszynie jest jednym z najcenniejszych zabytków w regionie. Ponadto stanowi rzadki przykład sakralnego budownictwa obronnego, o czym świadczą istniejące do dzisiaj stanowiska strzelnicze znajdujące się nad zakrystią.

Wnętrze kościoła mieści liczne dzieła sztuki pochodzące z XV-XIX wieku, m.in. gotyckie rzeźby jak Matki Bożej z Dzieciątkiem, św. Jadwigi czy św. Otylii. Parafia pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny - lokowana w 1330 roku - jest jedną z najstarszych w diecezji tarnowskiej.

Unia dołoży do remontu kościoła w Muszynie ponad 6,75 mln zł   Barokowy kościół pw. św. Józefa w Muszynie jest jednym z najcenniejszych zabytków w regionie. materiały Serwisu Regionalnego Programu Województwa Małopolskiego

Kościół w Muszynie czeka remont dachu, elewacji i zewnętrznych elementów architektonicznych. Odnowione zostaną też: dzwonnica, kapliczka św. Jana Nepomucena i nawierzchnia wokół kościoła. Zmieni się również wnętrze świątyni. Plan zakłada m.in. remont posadzki i renowację drzwi zakrystii, a także konserwację ścian i sklepień. Odnowione zostaną ołtarz główny i ołtarze boczne, ambona, chrzcielnica, a także znajdujące się w świątyni obrazy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama