Nowy numer 11/2024 Archiwum

Diecezja. Każdy jeden przypadek to jeden za dużo

28 lutego we wszystkich bazylikach mniejszych diecezji zostaną odprawione nabożeństwa Drogi Krzyżowej w intencji przebłagania Boga za grzech seksualnego wykorzystywania małoletnich.

Kościół w Polsce obchodzić będzie 28 lutego Dzień Modlitwy i Pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich.

- Nam naprawdę zależy, by nastąpiło oczyszczenie. Z wielką pokorą podejmujemy powierzone nam zadania, jesteśmy otwarci na zgłoszenia i współpracę z organami ścigania - mówi ks. dr hab. Robert Kantor, delegat Biskupa Tarnowskiego ds. wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych.

Zdaniem ks. Kantora każde zgłoszenie molestowania seksualnego, to o jeden przypadek za dużo. - Zło krzywdzi drugiego człowieka, zwłaszcza niewinnego i bezbronnego. Trzeba podjąć trud oczyszczenia i zrobić wszystko, by takie przypadki się nie powtarzały. Każdy dramat takiej osoby jest dramatem Kościoła - dodaje kanclerz Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Od 2017 roku każdy, kto ma informacje o przestępstwie molestowania dzieci i młodzieży jest zobowiązany zgłosić ten fakt na policję lub do prokuratury. - Kilka razy po wysłuchaniu osoby, sam zgłaszałem takie sprawy do organów ścigania, by nadać im bieg prawa cywilnego. Oprócz tego jest uruchamiana ścieżka kanoniczna, wysyłamy informacje do watykańskiej kongregacji i prosimy o wskazówki. Często też czekamy na wyrok sądu i prowadzimy dalsze czynności kanoniczne - dodaje ks. Kantor.

Wytyczne Konferencji Episkopatu Polski ułatwiają pracę diecezjalnych delegatów ds. ochrony dzieci i młodzieży. Ponadto każda diecezja została zobowiązana do opracowania norm i zasad dotyczących ochrony dzieci i młodzieży. Dokumenty takie przyjęto już w trzech czwartych polskich diecezji.

Dokument obowiązujący w diecezji tarnowskiej podkreśla, że podstawową zasadą w pracy z dziećmi i młodzieżą jest poszanowanie ich nietykalności cielesnej. W kodeksie zachowań czytamy m.in. że nie do zaakceptowania jest faworyzowanie przez duchownego lub innego wychowawcę pojedynczych osób. Zabrania się podróżowania samochodem lub innym środkiem lokomocji „sam na sam” z małoletnim. Wyjątkiem może być sytuacja wynikająca z konieczności ratowania zdrowia lub życia. Niedozwolone jest prowadzenie rozmów, opowiadanie żartów oraz formułowanie wszelkich komentarzy o podtekście seksualnym. Jest też rada, aby w podejmowanej aktywności lub zabawach z małoletnimi nie przekraczać granicy fizycznego kontaktu, dlatego w szczególności należy unikać w organizowanych zabawach bliskości fizycznej, przybierającej formę np. łaskotania, obejmowania.

Dokument można znaleźć na stronie internetowej diecezji tarnowskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy