Nowy numer 22/2020 Archiwum

Borek. Okna na wieczność przejdź do galerii

Bp Stanisław Salaterski podczas wizytacji parafii NSPJ bierzmował młodzież, spotkał się z grupami i poświęcił witraże.

W niedzielę 1 marca bp Stanisław Salaterski wizytował parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Borku koło Rzezawy. Podczas Sumy udzielił sakramentu bierzmowania pięciorgu młodym, na zakończenie poświęcił witraże, które ufundowali parafianie duchowni i świeccy.

- Kiedy zaplanowaliśmy wykonanie witraży, najpierw zamówiliśmy aluminiowe okna zaprojektowane przez Józefa Steca z Nowego Sącza. Witraże wykonała pracownia Ars Vitrea z Krakowa. Tematyka witraży wpisuje się w Rok św. Jana Pawła II, ponieważ przedstawia Ojca Świętego i Dzieci Fatimskie, a także tajemnice światła, które - jak wiemy - do modlitwy różańcowej wprowadził św. Jan Paweł II. Ponadto w mniejszych trójkątnych oknach w zakrystiach zostały zamontowane witraże z symbolem NSPJ oraz Matki Bożej, zaś blisko drzwi głównych znajdują się witraże przedstawiające bł. Karolinę na tle kościołów w Zabawie i Tarnowie, naprzeciw św. Floriana. Prace nad witrażami trwały pięć lat - mówi ks. proboszcz Kazimierz Świętek.

Bierzmowani z bp. Stanisławem Salaterskim.   Bierzmowani z bp. Stanisławem Salaterskim.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Bp Stanisław Salaterski podkreślił w homilii, że witraże ukazują drogę życia rozświetloną Bożą obecnością począwszy od sakramentu chrztu świętego aż po Eucharystię i Wiatyk. - Witraż „Chrzest w Jordanie” przypomina nam o naszym chrzcie, przez który staliśmy się dziećmi Bożymi i weszliśmy do wspólnoty Kościoła.

Z kolei scena z wesela w Kanie Galilejskiej mówi nam o zadaniach spoczywających na rodzicach zatroskanych jak Maryja o szczęście swoich dzieci. Witraż ukazujący nauczanie Jezusa i głoszenie królestwa Bożego przypomina nam, że głos Pana słyszymy dzisiaj w Kościele i powinniśmy mu być posłuszni, jeśli chcemy pewnie iść przez życie.

Scena przemienienia Pana Jezusa na górze Tabor mówi nam o pragnieniu świętości i powołaniu do niej, które otrzymał każdy z nas. Wreszcie witraż przedstawiający ustanowienie Eucharystii wskazuje na to, co jest źródłem i szczytem naszego życia chrześcijańskiego, czyli komunia z Bogiem, na ziemi zapowiadana i przeżywana w Eucharystii, w wieczności zaś doświadczana w pełni przez oglądanie Boga twarzą w twarz - wyjaśniał znaczenie witraży biskup.

Po Mszy św. biskup spotkał się w kościele z LSO, DSM, scholą dziecięcą i chórem.

Schola dziecięca prezentuje się przed biskupem.   Schola dziecięca prezentuje się przed biskupem.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama