Nowy numer 22/2020 Archiwum

Pionier

28 lutego 93. urodziny obchodził ks. prał. Adam Nowak, który był jednym z pierwszych księży w Polsce tworzących duszpasterstwo osób głuchoniemych.

Jestem starym już duszpasterzem głuchoniemych. Ale niewidomych też byłem dość długi okres czasu. Dziękuję Panu Bogu, że mam dopiero 90 wiosen, a liczę na więcej, bo każdego dnia czuję się raczej coraz lepiej - mówił trzy lata temu z humorem i uśmiechem na ustach ks. Adam Nowak.

Dziś jest już na emeryturze, ale wcześniej tworzył duszpasterstwo osób głuchoniemych, zajmował się duszpasterstwem niewidomych, a także przez bardzo długi czas był wykładowcą historii Kościoła w tarnowskim seminarium duchownym. - Wszystko to, co robiłem w życiu, było dla mnie ważne, ale owszem, pierwszoplanowo traktowałem duszpasterstwo głuchoniemych. Dałem im wiele od siebie, ale i oni też mi dużo dali. Przez pół wieku nigdy, ale to nigdy nie zaznałem od nich żadnej przykrości - wspominał.

Osiągnięciem księdza Nowaka jest to, że uruchomił duszpasterstwo osób niesłyszących. Podzielił diecezję tarnowską na 6 okręgów, w których pracują kapłani posługujący się językiem migowym, dzięki czemu osoby głuche mogą uczestniczyć w Mszach św., korzystać z sakramentów, a to jest najważniejsze. Każdego roku wśród neoprezbiterów są księża, którzy posługują się językiem migowym.

Księdzu Adamowi Nowakowi, ale i duszpasterstwu osób niesłyszących w diecezji tarnowskiej program z cyklu "Spotkania w świecie ciszy" poświęciła Telewizja Polska. Dostępny jest on pod tym tym linkiem: SPOTKANIA W ŚWIECIE CISZY.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama