Nowy numer 22/2020 Archiwum

Piękną rzeczą jest być kapłanem przejdź do galerii

Ks. Stanisław Wojdak z wydziału misyjnego tarnowskiej kurii odwiedza parafie diecezji w ramach animacji misyjnej.

W środę 4 marca w parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku w ramach Diecezjalnej Animacji Misyjnej gościł ks. Stanisław Wojdak, wieloletni misjonarz w RCA, który jako ojciec duchowny w tarnowskim seminarium prowadził Ognisko Misyjne i koordynował staże misyjne kleryków.

Ks. Wojdak spotkał się z uczniami Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w ramach lekcji religii w budynku szkoły oraz z uczniami dziesięciu klas Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 2 w sali teatralnej przy parafii. Uczniom towarzyszyli księża katecheci ks. prał. Wojciech Werner, ks. Marcin Minorczyk i ks. Karol Tokarczyk.

Animację zakończyła Msza św. w kościele parafialnym pod przewodnictwem ks. Wojdaka w koncelebrze z ks. proboszczem i księżmi wikariuszami.  Ksiądz misjonarz odnosząc się do słowa Bożego podkreślił w kazaniu, że wezwanie Jezusa, abyśmy szli i owoc przynosili jest cały czas aktualne i skierowane do nas wszystkich, bo działalność misyjną może prowadzić każdy z nas. To jest droga, którą winniśmy kroczyć. A Bóg będzie z nami. Aby nie być gołosłownym ks. Stanisław podzielił się swoim świadectwem i przykładami obecności Bożej.

- Jako już kilkunastoletni kapłan wyjechałem do Afryki i tu po wielu latach odkryłem tę prawdę, że trzeba sobie cenić to, że jestem kapłanem. Czułem się potrzebny, gdzieś tam w dalekiej Afryce, kiedy widziałem tysiące uśmiechniętych ludzi, z otwartymi buziami chcących słuchać o Bogu. Odkryłem tę prawdę, że piękną rzeczą jest być kapłanem i że Bóg jest ze mną. Jezus mówi szukajcie, kołaczcie, proście a znajdziecie, zostaniecie wysłuchani. Bo taki jest Bóg. Bóg jest wierny swoim obietnicom i im bardziej człowiek zapomni o sobie, im większa doza bezinteresowności, miłości w tym wszystkim, co robi, tym bardziej poczujemy Boże błogosławieństwo - mówił ks. Wojdak.

Kapłan wspomniał także o podejmowanych w diecezji tarnowskiej dziełach i projektach misyjnych, dziękując świeckim za wszelkie formy wsparcia duchowego i materialnego, za modlitwę, otwartość na wizyty misjonarzy, formację misyjną kolędników misyjnych.

Po Mszy św. ks. Stanisław zaprezentował swój film -  dokument z 12. stażu misyjnego w Republice Środkowoafrykańskiej. Obejrzeli go również na spotkaniach dopołudniowych uczniowie brzeskich szkół. Zdjęcia ukazują działalność misjonarzy z diecezji tarnowskiej w RCA, trudne warunki życia i biedę a jednocześnie radość, z jaką Dobrą Nowinę przyjmują mieszkańcy tego kraju. Komentarzami do filmu są m.in. fragmenty dziennika z podróży misyjnej „Ziemia spragniona miłosierdzia”,  autorstwa ówczesnego diakona, a obecnie ks. Adama Cieśli. Dziennik jest owocem 9. stażu odbytego w 2016 roku przez kleryków i ks. Wojdaka w RCA.

Natomiast owocem pracy duszpasterskiej ks. Stanisława w tarnowskim seminarium jako ojca duchownego są powołania do posługi misyjnej 20 księży, jego wychowanków, którzy odpowiedzieli w ten właśnie sposób na wezwanie Jezusa „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię”. Może są wśród nich ci, którzy w ślad za dk. Adamem mogliby powtórzyć na zakończenie stażu: „Nie zapomnieliśmy wziąć niczego z Afryki, jednak czujemy, że coś zostawiliśmy. Najpewniej zostawiliśmy kawałek serca…”.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama