Nowy numer 22/2020 Archiwum

Chłopy do roboty

Nikt z nas nie jest przypadkowym owocem ewolucji. Bóg, który kocha każdego człowieka, ma też dla niego plan.

Duża hala w niemałym mieście w naszej diecezji. W hali prawie 300 uczniów. Ksiądz zadaje pytanie: Kto z was wie, że Bóg ma wobec niego jakiś plan? Trzy ręce w górze. Pewnie nie słyszeli. Pytanie pada po raz drugi. Znowu trzy ręce. – Może się wstydzą, a może nie zdają sobie sprawy, że Bóg ma plan dla każdego? Jeżeli tak, nie weszli na drogę rozeznawania – mówi ks. Tomasz Rąpała, ojciec duchowny w WSD w Tarnowie, które od 4 lat wspólnie z dziełem powołań organizuje dla chłopców i mężczyzn rekolekcje rozeznania powołania życiowego „Chłopy do roboty”. W tym roku odbywały się one od 28 lutego do 1 marca w Błoniu koło Tarnowa.

Brało w nich udział ponad 40 uczestników. Postacią, której się przyglądali, był Samuel. – Próbując poznać, zrozumieć jego powołanie, uczyliśmy się czytać Pismo Święte, słowo Boga, modlić się nim. W tym słowie znajdziemy także siebie – mówi ks. Tomasz.

Pan Bóg cię kocha

Problemem młodych, z którym boryka się wielu, jest to, że nie widzą siebie w planie Boga. Odwracają się od Niego. Jednym z uczestników rekolekcji był Karol Radzik. – Ja mam już 28 lat i trochę tu nie pasuję, ale zaczynam życie od nowa, po 10 latach błądzenia – przyznaje. Nigdy nie wyrzekł się Boga, ale przestał Go słuchać. – Zacząłem studia i wciągnęło mnie kolorowe życie. Liczyłem się tylko ja i moje zachcianki. W każdym razie sięgnąłem dna. Pan Bóg wtedy zapukał i powiedział: „Karol, skończyłeś? Wyszalałeś się? To zapraszam z powrotem” – opowiada. Pojechał na pielgrzymkę do Medjugorja. Był sam w autobusie pełnym starszych kobiet z róż różańcowych. – Wściekły byłem na nie, że muszę z nimi być. Pięć dni chodziłem zły. Piątego dnia było spotkanie i wygarnąłem im, co o nich myślę. Podeszła do mnie pani, do której miałem najwięcej pretensji. Przytuliła i powiedziała: „Pan Bóg cię kocha”. Coś we mnie pękło wtedy – przyznaje. Dziś jest na drodze wiary. Należy nawet do Wojowników Maryi. – Chcę słuchać tego, co Bóg mówi do mnie, chcę uczyć się słuchania – tłumaczy.

Wejdź na drogę

Bo człowiek wierzący, mający relację z Bogiem nie ma wątpliwości, że On mówi do każdego. Kleryk V roku WSD w Tarnowie Krzysztof Wiercioch, szef „Semeronu”, wspólnoty powołaniowej, mówi, że głos wewnętrzny podpowiadający mu pójście do seminarium słyszał w szkole średniej. – Im był mocniejszy, tym bardziej się denerwowałem – przyznaje. Po maturze złożył papiery na geofizykę na AGH, ale jednak poszedł do seminarium. – Byłem cały czas w relacji z Bogiem. Rozumiałem, że moja rola polega na współpracy z Bogiem. Jeżeli odwróciłbym się od Niego, byłbym zdany tylko na siebie – mówi. Chciał współpracować. Bóg powołuje do małżeństwa, do życia w samotności. Każdy ma swoją drogę. – Potrzebuję rekolekcji dla siebie. Jestem w liceum, jeszcze nie wybieram drogi życiowej, choć się zastanawiam, ale chcę trzymać rękę na pulsie, żyć w zgodzie z Bogiem i ze sobą, dlatego przyjeżdżam na te rekolekcje już któryś raz – opowiada Kacper Surma, 18-latek z Nowego Sącza. To jest sedno. Ksiądz Tomasz Rąpała mówi, że widać wyraźnie, że młodzi mają dziś problem z tym, że nie ma im kto towarzyszyć na drodze rozeznawania. Czasem nie mają na kogo liczyć. Nie ma kto im powiedzieć, że są chciani przez Boga, kochani, że Bóg ma dla nich plan, powołanie. – Nie ma kto im powiedzieć, jak mówił Benedykt XVI, że nikt z nas nie jest przypadkowym elementem ewolucji – mówi ks. Rąpała. A poczucie sensu życia jest najważniejsze dla współczesnej młodzieży.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama