Nowy numer 22/2020 Archiwum

Caritas i wirus

Dyrektor CDT zwraca się do księży i członków parafialnych oddziałów Caritas z prośbą o opiekę nad osobami starszymi, samotnymi, niepełnosprawnymi i chorymi.

W komunikacie skierowanym do proboszczów dyrektor diecezjalnej Caritas ks. prał. Zbigniew Pietruszka napisał m.in. o pomocy dla seniorów, kuchniach Caritas, zbiórkach żywności i pracy biura Caritas w Tarnowie:

Zachowując wszelkie zasady ostrożności związane z sytuacją epidemiologiczną możemy jednak pomóc tym osobom poprzez kontakt telefoniczny lub bezpośredni w zrobieniu zakupów, wykupieniu lekarstw, umówieniu wizyty u lekarza. Chciałbym kategorycznie zaznaczyć, że pomoc ta powinna być udzielana jedynie przez osoby dorosłe. Nie wchodzi w tym przypadku w grę angażowanie dzieci czy młodzieży ze Szkolnych Kół Caritas.

Wiele parafii w zbliżającym się okresie przedświątecznym organizuje zbiórki żywności zarówno w kościołach jak i w sklepach. Informuję, że zbiórka żywności w ramach akcji Caritas Polska „Tak pomagam” (sklepy Biedronka, Lidl itp.) zaplanowana na 20 - 21 marca została odwołana. Nie oznacza to, że wszystkie zbiórki muszą być odwołane. Należy jednak w tej sytuacji pamiętać o zachowaniu ostrożności i przeprowadzić zbiórkę bez zaangażowania dzieci i młodzieży.

W parafiach, które prowadzą kuchnie dla ubogich lub organizują zbiórki i dystrybucję żywności należy ściśle stosować przepisy sanitarne wydawane przez Sanepid. Nie ma konieczności zamykania kuchni, ale byłoby wskazane, aby nikt nie spożywał posiłków na miejscu. Można także zastosować wersję tzw. suchego prowiantu.

Uprzejmie informuję, że od 16 marca aż do odwołania Biuro Caritas przy ul. Prostopadłej 9a nie będzie przyjmowało interesantów. W biurze będzie jednak pełniony dyżur telefoniczny w godz. od 9 do 12. Księża mogą załatwiać ważne, nie cierpiące zwłoki sprawy dzwoniąc pod numer telefonu 14 63117320. Dopiero po umówieniu się można przyjechać do Tarnowa.

Mimo trudnej sytuacji bardzo prosimy Księży Proboszczów, aby nadal zachęcali swoich Parafian do nabywania baranków i paschalików, które w żaden sposób nie stanowią zagrożenia epidemiologicznego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama