Nowy numer 18/2024 Archiwum

Maryja - Matka modlącego się Kościoła (Dz 1,9-14)

Zapraszamy na wykład Radiowo-Internetowego Studium Biblijnego. Przeżyj ten czas z Maryją i Pismem świętym.

Spójrzmy na ostatni werset, który – możemy powiedzieć - odsłania zasadnicze cechy naszego bycia wierzącymi, naszego bycia Kościołem; właśnie to przebywanie w sali na górze, we wspólnocie z innymi, na sposób, o jakim jest mowa w wersecie 14: „Wszyscy oni trwali razem jednomyślnie na modlitwie, razem z kobietami i Maryją, matką Jezusa i Jego braćmi”.

Wszyscy są „trwający”, czyli kontynuują (modlitwę), „jednomyślnie”, to znaczy mają to samo pragnienie, ten sam sposób myślenia, postrzegania, ten sam świat wartości, tę samą wrażliwość, chociaż w różnorodności.

Potem uderza to, że trwali „razem z kobietami i z Maryją”. Z kim uczniowie przebywali wcześniej? Z Jezusem.

A kim są te kobiety? W rozdziale 8 Ewangelii Łukasza jest mowa o tym, że było z Nim wiele kobiet - podczas gdy Apostołowie jeszcze nie byli tacy jak teraz - które zostały uwolnione od złych duchów i od chorób, które szły za Nim i Mu usługiwały, podczas gdy Apostołowie nie szli za Nim, lecz kłócili się między sobą, który jest większy, i nie służyli Mu.

Prawdopodobnie te kobiety, zarówno u Łukasza, jak i u Marka, reprezentują tych, którzy są z Jezusem: będąc z Nim, uczą się. Pierwszą jest teściowa Piotra, potem wdowa, potem inne postacie kobiece i przede wszystkim Maryja z Nazaretu, która jest wzorem ucznia.

Ona została wprowadzona już na początku, jako „ta, która dała ciało Słowu mocą Ducha”. A potem Jej krewna mówi: „Błogosławiona jesteś, która uwierzyłaś, że spełnią się słowa”... Dokładnie tak jak Maryja Apostołowie wierzą w słowo Pana, które się w nich spełnia, i mówią: „Niech mi się stanie to Słowo”. Kiedy w Łk 8,20 ktoś mówi do Jezusa: „Twoja matka i twoi bracia stoją na zewnątrz i szukają Cię”, Jezus odpowiada: „Kto jest moją matką i którzy są moimi braćmi? Ci, którzy słuchają Słowa i wypełniają Je”. Maryja jest pierwszą, która słucha i wypełnia Słowo. Z kolei w 11,27 pewna kobieta mówi: „Błogosławione łono, które Cię zrodziło i piersi, które ssałeś”, On zaś odpowiada: „Błogosławieni ci, którzy słuchają i wypełniają Słowo”. A zatem, my wszyscy stajemy się Jego braćmi, jeżeli czynimy to, co Maryja i kobiety, które słuchają Słowa i Je wypełniają.

« 4 5 6 7 8 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Pytanie

Kto w starożytności mógł uczestniczyć w całej Mszy św.?

Odpowiedzi z podaniem tradycyjnego adresu pocztowego prosimy przesyłać e-mailem na adres: studium@gosc.pl lub pocztą tradycyjną:

"Gość Niedzielny" Plac Katedralny 1
33-100 Tarnów

Administratorem danych osobowych jest Instytut Gość Media (Organizator). Dane osobowe są przetwarzane na podstawie Pani/Pana zgody, w celu przeprowadzenia konkursu, przez okres do zakończenia całego postępowania konkursowego. Dane osobowe mogą być udostępniane uprawnionym organom. Przysługuje Pani/Panu prawo dostępu do treści swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu, wniesienia skargi do organu nadzorczego. W każdym momencie zgody na przetwarzanie danych w celu przeprowadzenia konkursu jak i opublikowanie wyników mogą zostać wycofane przez kontakt na adres e-mail: sekretariat@igomedia.pl.

Odpowiedzi

Konkurs

Zgłoszenie

 "Gość Niedzielny"
Ul. Katedralna 1
33-100 Tarnów

lub na adres
studium@gosc.pl