Nowy numer 22/2020 Archiwum

Co z komuniami, bierzmowaniem, katechezą?

Wydział Katechetyczny tarnowskiej kurii, w związku z licznymi pytaniami doń kierowanymi w związku z zagrożeniem rozszerzania się koronawirusa informuje.

Informacje przekazuje ks. dr Tomasz Lelito, dyrektor Wydziału Katechetycznego tarnowskiej kurii:

1. Pierwsza Komunia święta:

Ponieważ uroczystości pierwszokomunijne zwyczajowo organizowane są w maju, na chwilę obecną jest za wcześnie, aby podejmować jakiekolwiek decyzje w tej sprawie (o przesunięciu, przeniesieniu etc.). Oczywiście, jeżeli będą podejmowane jakiekolwiek decyzje, to będą one podyktowane sytuacją, która będzie za miesiąc i później oraz zgodne z zarządzeniami władz państwowych. Przede wszystkim wynikać będą z troski o dobro i bezpieczeństwo dzieci oraz ich rodzin. Trudno sobie wyobrazić, aby jakiekolwiek inne kwestie miały decydować o organizacji bądź odwołaniu uroczystości. Sytuacja jest nadzwyczajna, stąd wymaga od nas wszystkich roztropnego podejścia, cierpliwości a zarazem gotowości na każdy scenariusz.

2. Udzielanie sakramentu bierzmowania:

Udzielanie sakramentu bierzmowania w diecezji tarnowskiej jest zawieszone do odwołania. Gdy sytuacja ulegnie normalizacji, zostaną podane informacje co do terminów udzielania tego sakramentu. Wszelkie spotkania formacyjne są zawieszone.

3. Zdalne nauczanie religii – komunikat zamieszczony na stronie Komisji Wychowania Katolickiego KEP:

„W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych oraz zachętą MEN do zdalnej pracy z uczniami, Komisja Wychowania Katolickiego KEP przypomina katechetom o możliwości korzystania z portali związanych z podręcznikami do religii.

Na portalach można znaleźć różnorodne materiały pomocnicze, skorelowane z treściami zawartymi w „Podstawie programowej katechezy Kościoła katolickiego”. W przypadku niektórych portali, materiały katechetyczne są dostępne po bezpłatnym zalogowaniu:

Poza stronami prowadzonymi przez wydawców podręczników do religii, nie brakuje w sieci serwisów, blogów czy kanałów katechetycznych ukazujących bogactwo metodyczne i kreatywność katechetów – one również mogą być wsparciem w organizacji kształcenia na odległość.

Niezależnie od powyższych propozycji, zachęcamy do wykorzystywania znanych w kształceniu ogólnym platform edukacyjnych i innych narzędzi cyfrowych, umożliwiających zdalne nauczanie. Polecamy również specjalne zajęcia dla dzieci: „Mocni w Duchu” dzieciom: https://youtu.be/CkeP3Npgspc „

4. Inne:

Dostępnymi kanałami (strony internetowe parafii, e-dzienniki) warto zachęcić dzieci i młodzież do lektury Pisma świętego, książek religijnych, a także do korzystania z oferty Synaj.tv, RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, internetowego wydania Gościa Niedzielnego, oglądania filmów o tematyce religijnej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama