Nowy numer 48/2020 Archiwum

Biskup Lechowicz do duszpasterzy Polonii

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej zawierzył Polaków za granicą św. Szymonowi z Lipnicy.

Bp Wiesław Lechowicz, który z ramienia KEP, zajmuje się duszpasterstwem Polaków za granicą zwrócił się do duszpasterzy Polonii w specjalnym komunikacie:

Drodzy Księża Rektorzy i Koordynatorzy duszpasterstwa polskojęzycznego, Drodzy Duszpasterze Polonii,

W tym trudnym doświadczeniu, jakim jest rozwój epidemii, łączę się z Wami modlitwą i słowem nadziei, że potrafimy ten czas przeżyć solidarnie, złączeni wiarą i miłością. Proszę Was, abyście towarzyszyli naszym rodakom żyjącym za granicą bliskością duchową i fizyczną - ze szczególną modlitwą, dobrym słowem, konkretnym wsparciem. Sytuacje wyjątkowe sprawiają, że wierni mają prawo do wyjątkowej dyspozycyjności ze strony duszpasterzy! Na tyle, na ile to możliwe tak organizujcie życie w polonijnych ośrodkach duszpasterskich, również w porozumieniu z miejscowymi duchownymi i władzami kościelnymi, by umożliwiać naszym rodakom kontakt z Jezusem obecnym w Eucharystii i sakramencie pokuty i pojednania. Być może konieczne będzie zaangażowanie ze strony rad duszpasterskich w wymiarze przekraczającym ramy dotychczasowego działania, np. w zakresie pomocy psychologicznej, socjalnej, czy prawnej. Zachęcajcie wiernych do wspólnej modlitwy w domach i wzajemnej pomocy, do zachowania roztropności i odpowiedzialności wzajemnej. Umieszczajcie na stronach internetowych konieczne informacje, płynące tak od władz cywilnych, jak i kościelnych.

Czcigodni Kapłani, uczyńcie wszystko, by w tym czasie epidemii nasi rodacy mogli dostrzec oblicze Dobrego Pasterza we wspólnotach, których jesteście duszpasterzami! Przekażcie im, proszę, słowa mojej solidarności i łączności modlitewnej.

Was i Wasz duszpasterski trud zawierzam św. Szymonowi z Lipnicy, który ofiarnie pomagał chorym podczas panującej w XV wieku epidemii cholery:

Bądź naszym Patronem u Boga Najwyższego! Wstawiaj się za nami, aby miłosierny Bóg oddalił od nas i naszych bliźnich choroby duszy i ciała. Wypraszaj nam u Jezusa – Dobrego Pasterza łaskę ofiarnej i wspaniałomyślnej posługi duszpasterskiej. Wyjednaj nam u Ducha Świętego dar mądrości i roztropności, abyśmy stawali się dla powierzonego nam Ludu Bożego godnymi zaufania pasterzami.

Niech Was błogosławi Bóg Wszechmogący, Ojciec, i Syn, i Duch Święty.

Bp Wiesław Lechowicz
Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Warto przypomnieć, że wśród Polaków za granicą pracuje ok. 2 tysiące księży, którzy w około 1,5 tys. kościołów i kaplic sprawują nabożeństwa w języku polskim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama