Nowy numer 48/2020 Archiwum

Diecezja tarnowska. Kościoły są otwarte, w dni powszednie prawie puste

Księża zapraszają na adoracje Najświętszego Sakramentu i proszą o nieodkładanie spowiedzi na późniejszy czas.

W obecnej sytuacji zagrożenia epidemią księża podejmują wiele inicjatyw umożliwiających korzystanie z sakramentów przez wiernych. Ze względu na ograniczoną liczbę parafian mogących uczestniczyć w niedzielnych Mszach św., zachęcają do przybycia do kościoła w tygodniu, kiedy jest mniej osób, by móc przyjąć Komunię św.

Najczęściej przed wieczornymi Mszami zapraszają także do uczestnictwa w cichej adoracji Najświętszego Sakramentu. To wtedy także najczęściej można skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

Diecezja tarnowska. Kościoły są otwarte, w dni powszednie prawie puste   W dni powszednie przed wieczorną Eucharystią zwykle w parafiach odbywa się cicha adoracja Najświętszego Sakramentu, w niektórych kościołach całodniowa. ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

Kapłani proszą, by nie odkładać spowiedzi na późniejszy czas. Najprawdopodobniej nie będzie możliwości zorganizowania całodniowych spowiedzi wielkanocnych w parafiach. W niektórych z sakramentu pokuty i pojednania można skorzystać w kaplicy bocznej, zakrystii, salkach katechetycznych, przy zachowaniu niezbędnej dyskrecji, ale i zasad bezpieczeństwa.

Podczas każdej spowiedzi, także w konfesjonale, kapłani proszą o przestrzeganie norm sanitarnych, w tym zachowanie przynajmniej półtorametrowej odległości między sobą oraz by w kościele i na placu kościelnym nie było jednorazowo więcej niż 50 osób.

Mimo że nabożeństwo Gorzkich Żali nie jest celebrowane w większości kościołów lub odprawiane są bez udziału wiernych, wiele z parafii zamieszcza na stronach internetowych kazania pasyjne. Czasem kapłani publikują tam także homilie, które wygłosili w minioną niedzielę.

Wiele parafii organizuje transmisje internetowe z Mszy św., nabożeństw, jak i Różańca, który księża wraz siostrami odmawiają w kościołach przed Najświętszym Sakramentem o godz. 20.30. Zachęcają przy tym do łączności duchowej i modlitwy także swoich parafian. Proszą o zapalenie świec w oknach, postawienie w nich obrazów Matki Bożej.

My zachęcamy, by zaglądać na strony internetowe swoich parafii. Wiele z nich, nawet jeśli wcześniej ich nie prowadziło, to w obecnej sytuacji je uruchomiło, by ułatwić komunikację z wiernymi. Stamtąd dowiecie się, kiedy księża spowiadają w waszym kościele. I nie tylko.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama