Nowy numer 22/2020 Archiwum

Bp Andrzej Jeż: Nasza pokora i posłuszeństwo są poddawane szczególnej próbie

Biskup tarnowski 29 marca przewodniczył Mszy św. w tarnowskiej katedrze.

W homilii wygłoszonej w V Niedzielę Wielkiego Postu bp Andrzej Jeż odwołał się do piątkowej modlitwy papieża Franciszka.

Przywołał listy tarnowskich misjonarzy relacjonujące sytuację spowodowaną pandemią w krajach, w których oni posługują. Mówił, że koronawirus jednakowo atakuje wielkich i bogatych, małych i wielkich, głowy koronowane, przywódców krajów i tych, którzy są w cieniu historii. - Wszyscy jesteśmy w tej samej łodzi - dodał słowami papieża Franciszka.

Wskazywał na jedność, odpowiedzialność, solidarność, dobrą wolę, wzajemną życzliwość, które uczą nas, jak pokonywać swój własny egoizm i jak mierzyć się z kruchością życia. Wielokrotnie powtarzał, że nasze życie jest w rękach Bożych.

Odwołując się do dzisiejszej Ewangelii, pasterz Kościoła tarnowskiego podkreślił, że Bóg, Pan życia i śmierci, w całej pełni objawia się jako Bóg żyjących, a nie umarłych. - Jest Bogiem życia, a nie śmierci. Tylko Bóg może szukać życia w grobie. Tylko On może z grobu wyprowadzać żywych. I tak czyni Jezus, wyprowadzając z grobu Łazarza - tłumaczył, zauważając, że dla Boga nie ma nic niemożliwego, nawet w sytuacji po ludzku rzecz biorąc, beznadziejnej. To wtedy Bóg ukazuje, że ma prawdziwą władzę nad życiem i śmiercią. Z Bogiem życie nigdy nie umiera.

- Nasze życie jest w rękach Bożych, ale też i w naszych własnych. Pan Bóg obdarza nas zarówno darem wiary, jak i rozumu. Chce, abyśmy z obu tych darów robili pożytek - wskazywał bp Andrzej Jeż.

- Czas epidemii może uczyć nas umiaru, dyscypliny i wolności wewnętrznej. Stosowanie się do nakazów i zakazów rządowych oraz zaleceń episkopatu jest wyrazem posłuszeństwa i pokory. Zastosowanie się do zaleceń wymaga pokory i uznania, że osoby które ponoszą większą od innych odpowiedzialność muszą podejmować bardzo trudne decyzje. Nie czynią tego przeciwko komuś, lecz dlatego, że ponoszą bardzo trudną odpowiedzialność - dodał, tłumacząc, że w obecnej sytuacji nie ma idealnych rozwiązań, które mogłyby zaspokoić oczekiwania wszystkich.

- Dlatego właśnie w takich sytuacjach nasza pokora i posłuszeństwo są poddawane szczególnej próbie. Uczmy się posłuszeństwa powtarzając często akt strzelisty „Jezus cichy i pokornego Serca, uczyń serca nasze według Serca Twego” - wskazywał biskup.

Prosił o modlitwę za tych, którzy muszą podejmować w tym czasie tak bardzo trudne decyzje, a także o modlitwę za służby sanitarne, lekarzy, pielęgniarki i wszystkich narażających swoje życie w walce z pandemią.

Posłuchaj całości homilii na Portalu Diecezji Tarnowskiej:

bp Jeż - STOSOWANIE SIĘ DO NAKAZÓW I ZAKAZÓW TO WYRAZ POSŁUSZEŃSTWA I POKORY - homilia [29.03.2020]
Diecezja Tarnowska
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama