Nowy numer 23/2020 Archiwum

Przyłbica dla medyka

Studenci AGH w Krakowie m.in. z naszej diecezji, zorganizowali grupę znajomych i wspólnie z opiekunem zaczęli produkować przyłbice dla lekarzy.

Wzorując się na prywatnej akcji, która skutecznie ruszyła w Zielonej Górze, skrzyknęliśmy się w gronie przyjaciół do organizacji czegoś podobnego na naszym podwórku. Już po kilku dniach pracy widoczne były pierwsze efekty, dołączały kolejne drukarki, nawiązaliśmy kolejne kontakty, organizowaliśmy materiały. Gdy trafiliśmy pod skrzydła Jacka Wesoła, pracownika naszej uczelni, wspólne działania weszły na zupełnie inny poziom. Natychmiast rozpoczął on pracę na swoich drukarkach 3D - opowiada Bartłomiej Tyka, pochodzący podtarnowskich Ilkowic student inżynierii biomedycznej.

Przyłbica dla medyka   Bartłomiej Tyka z Ilkowic. arch. BioMedTech SILESIA

O tym, jak wygląda produkcja przyłbic opowiada Mateusz Marynowski, student inżynierii biomedycznej, także pochodzący z naszej diecezji, bo z Woli Łużańskiej. - Sam proces złożenia przyłbicy jest dość prosty i zajmuje około 2-3 minuty, począwszy od wycięcia gumy o odpowiedniej długości do zdezynfekowania i umieszczenia we wcześniej przygotowanym worku strunowym. Ze względów bezpieczeństwa proces ten przeprowadzany jest w rękawiczkach oraz maseczkach. Materiały dostarczane do sali są za każdym razem dezynfekowane, a w każdej sali przebywa tylko jedna osoba - opowiada..

Studenci mówią, że powód, dla którego wzięli się za produkcję przyłbic jest prosty. - Jest taka potrzeba, by zapewnić środki ochrony osobistej pielęgniarkom i lekarzom. Chcemy w tym pomóc. Od pomysłu do produkcji pierwszych przyłbic chroniących twarze minęło niewiele czasu. Staraliśmy się także o zgodę naszej uczelni, którą otrzymaliśmy. Na obecną chwilę przy projekcie pracuje już ponad 20 osób. W piątek zostało wyprodukowanych i dostarczonych 100 sztuk przyłbic do Szpitali: Jana Pawła II, Uniwersyteckiego oraz Wojskowego - dodaje Magdalena Gorczowska, studentka AGH pochodząca z Kamienicy koło Łącka.

Przyłbica dla medyka   Magdalena Gorczowska z Kamienicy. Tu jeszcze jako animatorka ŚDM. arch. parafii Kamienica

O tej akcji studentów i o zbiórce środków na materiały do druku przyłbic informuje fanpage, który założyli: PRZYŁBICA DLA MEDYKA - AGH. Produkcja w ramach akcji AGH odbywa się także w Tarnowie, bo pracują drukarki 3D nie tylko na uczelni, ale w prywatnych domach studentów i ich przyjaciół.

W niedzielę studenci dostarczyli do szpitali już 340 przyłbic. 

- Planowo opuszczać uczelnię ma kilkaset przyłbic dziennie. Już teraz zapotrzebowanie jest szacowane na ponad 5000 sztuk w samej Małopolsce, a każdego dnia liczba ta dynamicznie się zwiększa - dodaje Bartłomiej Tyka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama