Nowy numer 22/2020 Archiwum

I Piątek epidemii

Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie wyjaśnia wątpliwości związane z praktyką Pierwszych Piątków Miesiąca.

Ksiądz dr Tomasz Lelito - na stronie Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie - odpowiada na pytania rodziców, których dzieci uczestniczą w Pierwszych Piątkach Miesiąca, co robić, jeśli w najbliższy pierwszy piątek dziecko ze zrozumiałych względów opuści nabożeństwo w kościele? Czy dzieci będą musiały „od nowa” rozpoczynać dziewięciomiesięczny cykl nabożeństw?

- Odpowiedź brzmi: nie. Opuszczenie pierwszego piątku w aktualnej sytuacji nie jest zaniedbaniem! Gdy tylko minie czas pandemii i znowu będzie można uczestniczyć w nabożeństwach w kościele, wtedy będzie można kontynuować nabożeństwo bez konieczności rozpoczynania go na nowo. Oczywiście, zachęcam do niepoprzestawania udziału w tym szczególnym nabożeństwie nawet po „zgromadzeniu” Dziewięciu Pierwszych Piątków Miesiąca.

Serdecznie zachęcam do praktyki wzbudzania sobie aktu żalu doskonałego (żal za grzechy z miłości do Boga), Komunii duchowej, modlitwy w domu, zwłaszcza z całą rodziną, w tym do wspólnego odprawiania nabożeństwa Drogi Krzyżowej, oglądania „transmisji na żywo” nabożeństw kościelnych - zachęca ks. Lelito.

Warto przypomnieć, że w nabożeństwie I Piątków Miesiąca chodzi o Komunię św. wynagradzającą Sercu Pana Jezusa za grzechy osobiste i popełniane przez innych ludzi. Spowiedź można odprawić wcześniej. Ważne jest to, by pielęgnować w sobie stan łaski uświęcającej.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.  Zapraszamy także do przeczytania tekstu Marcina Jakimowicza "Koła ratunkowe".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama