Może przez nasz powrót do Boga świat ozdrowieje?

Biskup Leszek Leszkiewicz rozpoczął głoszenie rekolekcji, które przygotowują diecezjan na przeżycie Triduum Sacrum.

Rekolekcje rozpoczęły się w czasie transmitowanej przez RDN oraz na kanale YouTube tarnowskiej katedry Mszy św. Niedzieli Męki Pańskiej. Koncelebrowali ją z biskupem ks. Adam Nita, proboszcz tarnowskiej parafii katedralnej i ks. Krzysztof Czermak, wikariusz biskupi ds. misji. W czasie Mszy św. biskup wygłosił kazanie, pierwszą naukę rekolekcyjną. Kolejne będzie głosił w poniedziałek, wtorek i środę, w czasie Mszy św. o godz. 18. Transmisje z ich przeprowadzi diecezjalne radio RDN oraz katedralny kanał YouTube.

bp L. Leszkiewicz - REKOLEKCJE W CZASACH ZARAZY - Ewangelia i nauka 1/ N. Palmowa [05.04.2020]
Diecezja Tarnowska

- Prawie za nami jest już Wielki Post. Wchodzimy w Wielki Tydzień. Siostro, bracie, w czasie tego Wielkiego Postu co się zmieniło w twoim życiu? W jaki sposób dotknąłeś Boga, który przychodzi, aby dać nam zbawienie? Bardzo was proszę, byście nie dawali ogólnych odpowiedzi. Proszę, byście udzielali sobie konkretnych odpowiedzi, bo w naszym życiu duchowym, może w przepowiadaniu, za dużo pojawia się okrągłych zdań, które są może piękne, wyszukane, ale nie zmieniają niczego w naszym życiu - rozpoczął naukę bp Leszek Leszkiewicz.

Prosił, byśmy pokazali Bogu historię naszych dni Wielkiego Postu. Przypomniał, co mówił papież Franciszek, że w chorym świecie zdrowia nie znajdziemy. - Nie jest dobrze myśleć, że ten chory świat jest na zewnątrz nas. My jesteśmy częścią tego świata. W tym świecie jest bardzo wiele choroby - zauważył.

Może przez nasz powrót do Boga świat ozdrowieje?   Kadr z transmisji na kanale YouTube tarnowskiej katedry. YouTube.com

 Wszelkie nawrócenie zaczyna się od tego, mówił kaznodzieja, że jesteśmy w stanie zauważyć, że to nie my jesteśmy głównymi autorami nawrócenia, ale Boża łaska. - Kiedy dziś mamy wiele obaw, odkryjmy, że jesteśmy w rękach Boga, że Bóg jest po naszej stronie. Uczestniczymy w Mszy św i teraz namacalnie mamy dowód na to, że w nasze ręce Bóg daje swojego Syna - mówił. - Trzeba nam uwierzyć, że świat musi wrócić do Boga, człowiek musi wrócić do Boga i nie chodzi tu o drobny makijaż - dodał.

Zachęcił, by w rodzinach, wspólnotach domowych, zakonnych, podziękować Bogu za dobro, którego doświadczamy. By małżonkowie zobaczyli w dialogu dobro, które stało się ich udziałem, od kiedy są małżeństwem. - Jeżeli tak porozmawiacie, świat będzie zdrowszy - tłumaczył. Prosił jednocześnie, by dokonać indywidualnego oglądu i dostrzec także łaski, które zmarnowaliśmy. Zauważyć zło, w którym mieliśmy udział. - Prośmy Boga, by dał nam prawe sumienie, byśmy umieli dostrzec siebie w prawdzie. Byśmy dostrzegli, o czym mówi katechizm, że Jezus Chrystus przez to zło musiał przelać krew, a my obmyci zostaliśmy tą krwią - mówił bp Leszek Leszkiewicz. - Jak staniemy w prawdzie, jak będziemy dalecy od ogólników, to jakże błogosławiony czas nas czeka! W rękach Boga jesteśmy! - mówił.

Powiedział na zakończenie, że może to konieczne dziś odarcie z piękna i bogactwa liturgii Wielkiego Tygodnia, odarcie ze zwyczajów, tradycji, w ekonomii Bożego zbawienia łatwiej pozwoli nam dotknąć zbawczych tajemnic, które dzieją się i uobecniają. Może łatwiej będzie znaleźć nam drogę powrotu do Boga i zrozumieć, że ten świat dzięki naszemu powrotowi, dzięki naszemu uzdrowieniu ozdrowieje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..