Nowy numer 22/2020 Archiwum

Zmarł najstarszy ksiądz w diecezji tarnowskiej

Ks. Jan Kutrzeba miał 98 lat. Był emerytowanym proboszczem w Jadownikach Mokrych.

6 kwietnia 2020 r. w wieku 98 lat zmarł śp. ks. Jan Kutrzeba - emerytowany proboszcz parafii Jadowniki Mokre. Był najstarszym kapłanem diecezji tarnowskiej.

Ks. Jan Kutrzeba urodził się 16 października 1922 r. w Myślenicach jako syn Stanisława i Marii z Brylickich. W roku 1945 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jana Stepy 20 czerwca 1948 r. w Tarnowie.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Wietrzychowice (od 24 lipca 1948 r.), Zbylitowska Góra (od 25 stycznia 1950 r.) i Brzesko (od 20 lipca 1959 r.).

17 sierpnia 1960 r. został mianowany proboszczem parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Jadownikach Mokrych. Ponadto sprawował obowiązki notariusza, wicedziekana i dziekana dekanatu Radłów. Urząd proboszcza parafii Jadowniki Mokre pełnił do 13 maja 1997 r., a następnie pozostał w tejże parafii w charakterze rezydenta.

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską otrzymał w 1960 r. diecezjalne odznaczenie Expositorium Canonicale, a w roku 1969 diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto. W 1985 r. został obdarzony godnością Kapelana Jego Świątobliwości.

Obrzędy pochówku („Stacja przy grobie”) odbędą się w środę (8 kwietnia) na cmentarzu parafialnym w Jadownikach Mokrych o godz. 12.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama