Nowy numer 21/2020 Archiwum

Veraicon: Dobranoc, Głowo Święta

Nikt z chóru nie wyobrażał sobie, że nie zaśpiewają podczas Triduum Paschalnego w kościele. Nie mogą na żywo, spotkali się online.

Chór Veraicon z bazyliki Świętej Małgorzaty w Nowym Sączu mimo braku możliwości spotkań i prób nagrał utwór „Dobranoc Głowo Święta" (opr. P. Bębenek).

Inicjatywa spotkała się z aprobatą wszystkich chórzystów. Technicznie utwór dopracował jeden z tenorów chóru Sebastian Cebula. - Chcemy, aby ta pieśń dotarła ona do jak największej ilości osób i pomogła w jeszcze lepszym przygotowaniu do Świąt Wielkiej Nocy - podkreślają chórzyści.

- Właśnie za to między innymi kocham mój chór: kwarantanna, nie można się spotykać, próby zawieszone...no i co z tego? Robimy "Veraicon, edycję domową", i też jest fajnie. Patrząc na nich w okienku komputera wzdycham tylko: ech, gdybym miała taką frekwencję na każdej próbie... - mówi Izabela Biskupska, dyrygentka chóru.

- Chyba żadne z nas nie wyobrażało sobie, że nadejdzie taki czas, że nie będzie można zaśpiewać podczas Triduum Paschalnego. W tym trudnym dla wszystkich czasie - pandemii - bardzo tęsknimy za sobą i wspólną modlitwą wyrażoną śpiewem. Jak widać jednak, nic nie jest w stanie powstrzymać nas przed wspólnym śpiewaniem - nawet brak odpowiednich warunków i sprzętu. Chcieć to móc. Mam szczególny stosunek do tej nagranej pieśni - znam ją od dziecka, nauczył mnie jej mój tatuś. W okresie Wielkiego Postu wybrzmiewała często w naszym domu - mówi Małgorzata Rzepa, sopranistka chóru.

- Wszyscy w naszym chórze żyjemy muzyką. Brak prób powodował ogromny niedosyt. Przecież spotykaliśmy się dwa razy w tygodniu. Pomysł nagrania zrodził się w nas wszystkich. I wystarczyło dosłownie jedno zdanie na naszej grupie. No i proszę, jak widać każdy z nas ma Veraicon głęboko w sercu. Następnego dnia mieliśmy już sporo nagrań. Cieszę się, że udało nam się to przedsięwzięcie przed najważniejszymi świętami wszystkich katolików. Może chociaż trochę przyczynimy się do godnego przeżywania Świąt Wielkanocnych w jakże inny sposób w tym roku - mówi Marcin Adamek, tenor chóru.

- Śpiewanie w chórze to nasza pasja. Niestety tak jak wszyscy, musimy mierzyć się z wieloma ograniczeniami. Jednak nie przeszkodziło nam to we wspólnym śpiewaniu. Troszkę inne wydanie naszego chóru Veraicon, ale jakże prawdziwe. Poczuliśmy potrzebę by wspólnie zaśpiewać w tym Wielkim Poście i skoro nie możemy na żywo - spotkaliśmy się online – mówią siostry Paulina i Justyna Uszko, sopranistki chóru.

Posłuchajcie więc efektu pracy chóru online:

"Dobranoc, Głowo Święta" Chór Veraicon
Chór Veraicon
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama