Nowy numer 23/2020 Archiwum

O trzech uczniach

- Warto zadać sobie pytanie ile we mnie jest z Jana, ile we mnie jest z Piotra, ile we mnie jest z Judasza? - mówi ks. Mariusz Bawołek z Ptaszkowej.

Przewodnik po trzech dniach poprzedzających Triduum Sacrum nagrał ks. Mariusz Bawołek, wikariusz z parafii w Ptaszkowej.

- Jeszcze parę tygodni temu nie sądziłem, że będę nagrywał filmy, a jednak dziś to robię, aby się z wami spotkać - przyznaje w pierwszym nagraniu ks. Mariusz.

Ksiądz Bawołek zdecydował się przyjrzeć z uwagą trzem dniom, które poprzedzają Triduum Sacrum. Przed Wielkim Czwartkiem są poniedziałek, wtorek i środa. Sięga w refleksji także po Słowo Boże z tych trzech dni, a także po wcześniejszą Ewangelię z Niedzieli Męki Pańskiej.

Ks. Mariusz: "O osiołku, tłumie i palmie". Przekaz na Niedzielę Palmową
Ptaszkowa PL

Pierwsze nagranie, opublikowane w poniedziałek 6 kwietnia nosi tytuł „O osiołku, tłumie i palmie”. Drugie z wtorku 7 kwietnia „O zapachu nardu i rozpuszczonych włosach”. Wreszcie trzecie „O trzech uczniach, krzyżmie i Wielkim Czwartku”.

W tym ostatnim nagraniu rozważania są osnute wokół opisu ostatniej wieczerzy z Ewangelii św. Jana. Zapowiada ona zaparcie się św. Piotra, zdradę Judasza. W Ewangelii z imienia jest wymieniony jeszcze św. Jan, umiłowany uczeń.

"O nardzie i rozpuszczonych włosach". Kilka myśli wokół Triduum Paschalnego. Refleksje ks. Mariusza
Ptaszkowa PL

– Jan, umiłowany, do końca będzie z Jezusem. Św. Piotr i jego miłość do Chrystusa była taka bardzo ludzka. Słuchał Jezusa, ale był wyrywny, człowiekiem, który wcześniej chciał działać, niż pomyśli. Piotr zrozumiał kim jest, kiedy dotarła do niego prawda przepowiedni Jezusa: „Nim kogut zapiejesz trzy razy się mnie zaprzesz”. Trzeci jest Judasz. Chyba człowiek zaufania, bo trzymał trzos, budżet, ale wydaje się, że nie był w jakichś głębszych relacjach z apostołami, z Jezusem. Po spożyciu chleba wychodzi w mrok, by zdradzić - opowiada ks.Mariusz.

"O trzech uczniach, krzyżmie i Wielkim Czwartku". Refleksje ks. Mariusza
Ptaszkowa PL

- W naszych refleksjach, w rachunku sumienia warto zastanowić się nad naszym życiem. Czy jestem apostołem Janem, który jest blisko Jezusa, wpatruje się w jego twarz? Warto zadać sobie pytanie ile ze mnie jest Piotra, który chce kochać, kocha, ale się potyka? Ile we mnie jest z Judasza, który zawiedziony zdradza? - pyta ks. Bawołek.

Zachęcamy do wysłuchania nagrań. Umieszczone są na kanale YouTube.com Ptaszkowa.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama