Duchowa pielgrzymka do grobu Pańskiego i śniadanie wielkanocne
Kolejne propozycje rodzinnego przeżywania Wielkiej Soboty i Niedzieli Wielkanocnej.
ks. dr Andrzej Dudek wyjaśnia, jak przeżywać w domu Wielką Sobotę i Niedzielę Zmartwychwstania.
ks. Marian Kostrzewa
W ostatni dzień Triduum Sacrum i w Niedzielę Wielkanocną zostaniecie w domu. Zapraszamy was do skorzystania z rodzinnego rytuału przygotowanego na Wielką Sobotę i Wielkanoc.
Grób Pański.
ks. Włodzimierz Piętka /Foto Gość
Wielka Sobota
Ustalcie konkretną porę wspólnej modlitwy. Najlepiej będzie zorganizować nabożeństwo w godzinach przedpołudniowych, po przygotowaniu koszyka wielkanocnego. Uwrażliwcie dzieci na punktualne rozpoczęcie modlitwy, aby przeprowadzić ją w spokoju i ze skupieniem.
Znajdźcie na modlitwę dobre miejsce i pamiętajcie, aby to było miejsce godne, ale również wygodne. Jeżeli macie zrobiony w domu ołtarzyk, to zgromadźcie się przy nim, możecie też przygotować krzesła. Możecie również usiąść przy stole, przy którym wspólnie jecie posiłki.
Przed rozpoczęciem modlitwy dobrze byłoby przygotować również Pismo Święte i znaleźć w nim fragmenty z Ewangelii św. Mateusza (Mt 27,57-61) oraz Psalm 42 (Ps 42). Dobrze jest odczytać fragment Ewangelii z papierowego egzemplarza Pisma Świętego (nie z telefonu komórkowego, tabletu czy komputera). Niech go odczyta osoba dorosła lub starsze dziecko.
Wspólną modlitwę niech poprowadzi ojciec lub matka rodziny. Niektóre modlitwy rodzice mogą dać dzieciom do odczytania. Można także dołożyć swoje modlitwy spontaniczne albo skrócić zaproponowany schemat (zwłaszcza przy mniejszych dzieciach).
WIELKA SOBOTA. Jak przeżywać Wielki Tydzień A.D.2020 w Kościele Domowym mówi ks. dr Andrzej Dudek. Diecezja Tarnowska
Na stole, oprócz pokarmów, które chcecie spożywać, umieśćcie również świecę, którą zapalacie do waszej modlitwy rodzinnej. Nie zapomnijcie o odświętnym udekorowaniu stołu i świątecznej zastawie.
Przygotujcie egzemplarz papierowy Pisma Świętego, aby odczytać fragment Ewangelii według św. Mateusza (Mt 28,1-7).
Błogosławieństwa pokarmów dokonuje ojciec, matka lub ktoś z członków rodziny przed porannym wspólnym posiłkiem w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego.
NIEDZIELA WIELKANOCNA. Jak przeżywać Wielki Tydzień 2020 w Kościele Domowym mówi ks. dr Andrzej Dudek. Diecezja Tarnowska
TUTAJ pobierzecie rytuał na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.