Nowy numer 22/2020 Archiwum

Najstarsza chrzcielnica w Polsce?

Takiej chrzcielnicy nie ma Gniezno, ani żadna inna katedra w Polsce.

Moim zdaniem to najstarsza chrzcielnica w Polsce, a już na pewno w naszym regionie. Została wykonana z piaskowca ciężkowickiego i ozdobiona ówczesnymi ornamentami, co świadczy o znajomości sztuki rzeźbiarskiej, o kunszcie wykonawcy i związkach z najlepszą sztuką Zachodu tamtego czasu - mówi Andrzej Tekielak, specjalista konserwator, który w 2015 roku badał i odnawiał szczepanowską chrzcielnicę.

Przez wiele lat romańska chrzcielnica w kościele w Szczepanowie, sanktuarium św. Stanisława Biskupa i Męczennika, stała skromnie w przedsionku świątyni służąc wiernym jako kropielnica.

- Kiedy obejmowałem parafię, otrzymałem zadanie, żeby gruntownie odnowić kościół, który jest sanktuarium pochodzącego ze Szczepanowa patrona Polski. Do parafii przyjechała komisja konserwatorów, żeby ocenić, które prace należy wykonać na początku. W czasie obchodu zauważono, że mamy w kościele niezwykły skarb, którym jest romańska chrzcielnica kamienna - opowiada ks. prał. Władysław Pasiut, kustosz sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie.   

Zabytek od razu został przeniesiony do dawnej kaplicy św. Rozalii, która była pierwotnie kruchtą gotyckiego kościoła fundacji Jana Długosza. W 2016 roku kamienna chrzcielnica została gruntownie odnowiona.

Najstarsza chrzcielnica w Polsce?   Wydany w 2016 roku album "Parafialny Jordan. Chrzcielnice diecezji tarnowskiej" prezentuje jego pomysłodawca ks. dr. hab Jan Bartoszek. Album można próbować obecnie kupić przez internet. ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Cztery lata temu odbyła się w WSD w Tarnowie konferencja, w czasie której został zaprezentowany, wydany staraniem ks. dr. hab. Jana Bartoszka, przy współpracy samorządów z terenu diecezji niezwykły album prezentujący chrzcielnice w kościołach diecezji tarnowskiej.   

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama