Nowy numer 22/2020 Archiwum

Jest okazja zobaczyć kościół w Szynwałdzie po kapitalnej renowacji

Z tej perspektywy to nawet parafianie mogli go nie widzieć.

Kompleksową renowację kościoła parafialnego w Szynwałdzie z zewnątrz wraz z jego otoczeniem przeprowadzono w latach 2017-2019. Realizacja tych prac była możliwa dzięki unijnym środkom, jakie parafia pozyskała z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Odnowiona została elewacja, wymieniono poszycie dachowe wieży, konserwacji poddano stalowe okiennice i wiele detali architektonicznych, wykonano odwodnienie, nowe ogrodzenie. Otoczenie zmieniło się nie do poznania.

Zobaczcie:

Kościół pw. NMP Szkaplerznej w Szynwałdzie po zakończeniu renowacji
szynwald.pl

- Obecnie, niezależnie od tej dotacji, trwają prace renowacyjne witraży. Planujemy także odnowienie kościoła w środku - mówi miejscowy proboszcz ks. Józef Michalski.

Zabytkowy kościół został wzniesiony w latach 1910-1918. Z kolei szynwałdzka parafia istnieje już od ponad 675 lat. Jubileusz ten parafia świętowała w ubiegłym roku w czasie odpustu ku czci Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej. Pisaliśmy o tym tutaj:

Warto przypomnieć, że z tej parafii wywodzi się Grzegorz Wojtarowicz, który jako biskup tarnowski rządził w okresie największych klęsk: epidemii, powodzi, głodu, nieurodzaju, pożarów. Na dodatek musiał w płaszczyźnie moralnej zmierzyć się z potwornym pijaństwem oraz konsekwencjami krwawej rabacji chłopskiej. Poradził sobie znakomicie. To dlatego jego rządy w diecezji wybitny historyk Kościoła ks. prof. Bolesław Kumor nazwał najwybitniejszym pontyfikatem na stolicy tarnowskiej w XIX wieku.

Inną ciekawą postacią jest ks. Aleksander Siemieński, proboszcz w Szynwałdzie w latach 1885–1939, który stał się młotem na karczmarzy, wykupując szybko karczmy w miejscowości i stawiając w ich miejsce kapliczki. Dziś kroniką parafii jest Ludwik Chrostek, kościelny sprawujący tę funkcję od 60 lat. Prawdopodobnie rekordzista w diecezji tarnowskiej.

O diamentowym kościelnym pisaliśmy z kolei tutaj:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama