Nowy numer 22/2020 Archiwum

Był w Szczepanowie przejdź do galerii

Obchodzący 16 kwietnia 93. urodziny Benedykt XVI odwiedził jeszcze jako kardynał sanktuarium św. Stanisława.

Kardynał przyjechał do Szczepanowa na obchody 750. rocznicy kanonizacji św. Stanisława Biskupa i Męczennika jako legat Jana Pawła II.

10 maja 2003 roku celebrował w sanktuarium Mszę św., której przewodniczył kard. Franciszek Macharski. Homilię wygłosił wówczas prymas Józef Glemp, a Prefekt Kongregacji Nauki Wiary zabrał głos na zakończenie wspólnej modlitwy.

- Św. Stanisław oddał swe życie za wielkie i ważne wartości moralne, za nienaruszalność porządku moralnego, za sprawy Boga i Kościoła. Ojciec św. Jan Paweł II, który już od 25 lat stoi wśród nas, również walczy o wartości moralne, aby te wartości panowały w naszym świecie, bo są one warunkiem zaistnienia sprawiedliwości i pokoju wśród ludzi.

Nieustannie podziwiam to, jak Ojciec św. nigdy się nie oszczędza, ale oddaje wszystkie swoje siły dla spraw Boga i człowieka w tym świecie. Mówił czasem, że chce być świecą, która płonie i spala się na Bożą chwałę.

Wiem, że wasze seminarium duchowne jest największe w Europie, że ta ziemia cieszy się szczególną miłością św. Stanisława, co przejawia się w tak licznych powołaniach kapłańskich, chyba najliczniejszych w świecie. Mogę tylko was zachęcić, wezwać was, abyście dalej trwali w tej wspaniałej radości wiary, której mogłem tutaj wśród was doświadczyć; abyście dalej dawali Kościołowi w świecie gorliwych i odpowiedzialnych kapłanów i ludzi świeckich.

W dzisiejszym świecie, który jest świadkiem rozszerzającego się procesu sekularyzacji, zwłaszcza w Europie, liczymy wszyscy na impuls, który wypłynie z Polski, Ojczyzny św. Stanisława. Ów impuls pomoże nam, w tej przeżywającej trudności wiary Europie Zachodniej, znowu przypomnieć sobie o naszych głębokich chrześcijańskich korzeniach. Zawsze napawa mnie wzruszeniem, gdy obserwuje jak bardzo Ojciec św. oddany jest Matce Najświętszej, która stanowi dla niego drogę do Chrystusa. Streszcza się to w jego haśle: “Totus Tuus”.

I chciałby was również zachęcić, aby miłość do Matki Bożej była dla was drogą do Jezusa. Chciałbym też serdecznie was prosić o modlitwę za Ojca św. i za nas, którzy stoimy przy jego boku i wspomagamy go w jego posłannictwie. Niech błogosławieństwo Boże prowadzi was wszystkich ku dojrzałości wiary - mówił kard. Ratzinger. Papieski legat przekazał sanktuarium św. Stanisława w Szczepanowie kielich oraz okolicznościowe medale jako dar Jana Pawła II.

Rodzinna parafia uczciła pobyt przyszłego papieża Benedykta XVI tablicą w przedsionku nawy głównej bazyliki św. Marii Magdaleny i św. Stanisława BM. Pamiątką pobytu kardynała jest także fotel, zwany papieskim, ponieważ używało go w Szczepanowie dwóch przyszłych papieży. W 1978 roku kard. Karol Wojtyła, a w 2003 roku kard. Joseph Ratzinger.  

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama