Nowy numer 22/2020 Archiwum

Kwitnący świadek

W Wał-Rudzie nieopodal domu rodzinnego bł. Karoliny kwitnie grusza, która pamięta dziewczynę i jej ostatnią drogę do nieba.

Z powodu ograniczeń w poruszaniu się oraz rygorystycznych przepisów dotyczących zakazu zgromadzeń z powodu epidemii koronawirusa wiele osób nie mogło uczestniczyć w Drodze Krzyżowej śladami męczeństwa bł. Karoliny w Wał-Rudzie.

Od 20 kwietnia można już jednak wejść do lasu. Warto więc wybrać się do Wał-Rudy i zobaczyć kwitnącą gruszę bł. Karoliny, pod którą błogosławiona gromadziła swoich rówieśników i okoliczne dzieci pod gruszą, aby uczyć ich prawd wiary i przygotowywać do sakramentów świętych.

Grusza ma około 200 lat. W 2014 roku, z okazji 100. rocznicy męczeńskiej śmierci Karoliny Szkółka Drzewek Owocowych i Krzewów oraz Podkładek Zielińscy w Zasowie przygotowała  sadzonki gruszy, zaszczepione z tej pamiętającej czasy bł. Karoliny.

Grusze zostały przekazane m.in. przewodnikom Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej, ośrodkom duszpasterskim, parafiom, instytucjom i osobom prywatnym w całej Polsce. Sadzonkę gruszy otrzymała także redakcja „Gościa Tarnowskiego”.

- Jestem ciekaw, jak grusze się mają - zastanawia się ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie. Dla tych, którzy nie mogą przyjechać do Wał-Rudy i pomedytować pod gruszą bł. Karoliny nagraliśmy film:

Grusza bł. Karoliny w Wał-Rudzie
Gość Tarnowski
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama