Nowy numer 22/2020 Archiwum

Klerycy pisali ją przez 3 miesiące. Ręcznie!

Minęło 10 lat od powstania Księgi Pamięci Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

Klerycy i wykładowcy tarnowskiego seminarium przygotowali 10 lat temu Księgę Pamięci, która zawiera prawie trzy tysiące nazwisk księży, misjonarzy, a także alumnów i braci zakonnych, którzy zginęli w obozach koncentracyjnych, łagrach sowieckich, na zesłaniu na Wschodzie czy podczas pełnienia posługi misyjnej. Wszystkie nazwiska zostały napisane ręcznie.

Autorem graficznego opracowania księgi jest ks. Tadeusz Bukowski.   Autorem graficznego opracowania księgi jest ks. Tadeusz Bukowski.
DSI

Nad księgą, od strony merytorycznej, czuwali przełożeni i alumni WSD w Tarnowie. Klerycy odręcznie, przez 3 miesiące, wpisywali nazwiska pomordowanych kapłanów wraz z informacją, z jakiej diecezji pochodzili i datą śmierci. Mozołu zebrania nazwisk podjęli się alumni, wśród nich diakoni Mateusz Kaźmierek i Paweł Przybyło.

O ile lista zamordowanych w obozach hitlerowskich była w miarę kompletna, to sporządzenie wykazu ofiar Golgoty Wschodu było bardzo trudne. - Mamy świadomość, że księga jest otwarta, że trzeba będzie do niej dopisywać nazwiska duchownych, o których śmierci, poprzez badania historyków, dowiemy się w przyszłości – podkreślał ówczesny rektor ks. Jacek Nowak.

Ks. dr Jacek Nowak

Księgę od strony graficznej przygotował ks. Tadeusz Bukowski. Strona tytułowa i każda kolejna pagina ma dekoracyjną bordiurę, podkreślającą motyw cierpienia. Został on zaczerpnięty z obramienia, wykutego w metalu, którym opasana jest skała konania Chrystusa w Getsemani.

Ks. prał. Tadeusz Bukowski

Księga została odczytana 29 kwietnia 2010 roku w tarnowskiej katedrze. Zajęło to klerykom tarnowskiego Seminarium około siedmiu godzin. Czytanie nazwisk duchownych męczenników było jednym z elementów obchodów Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w diecezji tarnowskiej.

Pielgrzymka kapłanów na Jasną Górę. Ks. Bukowski niesie Księgę, a ks. Piotrowski urnę z ziemią z miejsc męczeństwa duchowieństwa polskiego.   Pielgrzymka kapłanów na Jasną Górę. Ks. Bukowski niesie Księgę, a ks. Piotrowski urnę z ziemią z miejsc męczeństwa duchowieństwa polskiego.
ks. Andrzej Turek /Foto Gość

Księga Pamięci, która powstała w tarnowskim Seminarium, została 1 maja 2010 roku złożona w darze na Jasnej Górze podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kapłanów. Diecezja tarnowska przygotowała także drugi dar jako Wotum Kapłanów Polskich. To urna z ziemią z miejsc naznaczonych męczeństwem polskiego duchowieństwa. Ona również została złożona na Jasnej Górze.

Urna z ziemią uświęconą krwią duchownych.   Urna z ziemią uświęconą krwią duchownych.
DSI

Ponadto wykonano reprint Księgi i przekazano go do wszystkich diecezji w Polsce.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama