W czasie II wojny światowej strzegąc sprawy Bożej, służąc bliźnim, stali się ofiarami nienawiści. Oto nasi kapłani męczennicy.
21. Ksiądz Adam Sekuła, wikariusz parafii Dobra k. Limanowej, były wikariusz parafii Radomyśl Wielki. Kapelan podziemnego Związku Walki Zbrojnej ZWZ w Radomyślu. Władze kościelne zabroniły mu tej działalności i przeniosły do Dobrej. Po zatrzymaniu któregoś z członków ZWZ w Radomyślu wydany Niemcom. Aresztowany przez Niemców 27.02.1941 (miesiąc wcześniej aresztowany został jego proboszcz) i osadzony w więzieniu w Nowym Sączu. Tam, za odmowę wydania Żydów, którym wystawił dziesiątki świadectw chrztu bity i torturowany przez niemieckie Gestapo. Zginął podczas przesłuchań w więzieniu.
22. Bł. Ksiądz Roman Sitko, rektor Seminarium Duchownego w Tarnowie. Aresztowany przez Niemców 22.05.1941 w Tarnowie. Przez rok więziony w miejscowym więzieniu. 20.08.1942 przetransportowany do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, gdzie został zamordowany.
23. Ksiądz Józef Stabrawa, proboszcz w Mszanie Dolnej, wcześniej wikariusz w tarnowskiej katedrze, Wojniczu, Woli Rzędzińskiej. Związany z ruchem oporu. Zorganizował i kierował punktem przerzutowym uchodźców i kurierów na Słowację. Odmawiał współpracy z władzami okupacyjnymi i w kazaniach apelował o zachowanie polskości. Od 15 czerwca 1941 roku był traktowany jako zakładnik. Aresztowany 15 września tegoż roku przewieziony do więzienia w Nowym Sączu, potem do Tarnowa. W 1941 roku został więźniem Auschwitz-Birkenau, w czerwcu 1942 roku przeniesiono go do KL Dachau. Zmarł 17 sierpnia 1942 roku.
24. Ksiądz Franciszek Staszałek, proboszcz parafii Tęgoborze, wcześniej proboszcz w Rożnowie. Aresztowany przez Niemców w lutym 1942, za „nielegalne” posiadanie radia i gazetek polskiego podziemia niepodległościowego. Przetrzymywany w więzieniu w Nowym Sączu. Torturowany. Przewieziony do więzienia w Tarnowie a stamtąd 28.03.1942 do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, gdzie zginął.
25. Ksiądz Stanisław Syper, proboszcz parafii Bystrzyca, były wikariusz parafii Grybów, Żegocina. W 1939 powołany do Wojska Polskiego jako kapelan. W 1939 roku wzięty do niewoli przez Niemców. Internowany w obozach jenieckich, m.in. oflagu IX A/Z Rotenburg. Stamtąd w 1940 roku przesłany do obozu koncentracyjnego KL Buchenwald, a następnie 06‑07.07.1942 do obozu koncentracyjnego KL Dachau, gdzie zginął.
26. Ksiądz Paweł Szczygieł, były proboszcz parafii Jakubkowice (Łososina Dolna), były wikariusz w Bielczy i Borzęcinie oraz Szczepanowie. Aresztowany przez Niemców 14.04.1942 w domu rodzinnym z donosu volksdeutscha, prawdopodobie pragnącego zawłaszczyć gospodarstwo, i oskarżony m.in. o przemycanie żywności do getta w Nowym Sączu. Przetrzymywany w więzieniach w Nowym Sączu i Tarnowie. Następnie przetransportowany do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, gdzie zginął.
27. Ksiądz Roman Ulatowski, wikariusz parafii Dąbrowa Tarnowska. Wziął udział jako kapelan w wojnie obronnej 1939 roku. Później prawdopodobnie współpracował z polskim podziemiem niepodległościowym. W czerwcu 1943 roku odwiedzał swą matkę w Tuchowie. Tam naszli go Niemcy, poszukujący jego brata, członka niepodległościowej Armii Krajowej AK. Został aresztowany. Gdy matka się za nim ujęła, zastrzelili ją na miejscu i poranili kapłana. Wrzucili na samochód, zawieźli do Uniszowej i tam, nad rzeczką zamordowali. Brat został przez Niemców zamordowany rok później.
28. Ksiądz Stanisław Wilk, wikariusz parafii Pilzno. Po święceniach kapłańskich w 1942 roku wykładowca tajnej szkoły „Kuźnica” w Pilźnie oraz kapelan III Zgrupowania niepodległościowej Armii Krajowej AK „Pocisk” i oddziału partyzanckiego „Dzwon” w Pilźnie. Zginął podczas ataku oddziału „Dzwon” na tartak w Czarnej.
29. Ksiądz Wojciech Zięba, proboszcz parafii Gorzejowa. W 1939 powołany do Wojska Polskiego jako kapelan oddziału 19. Dywizji Piechoty stacjonującego w Nowej Wilejce. Wzięty do niewoli przez Niemców we wrześniu 1939 roku podczas próby przekroczenia granicy słowackiej. Internowany w obozach jenieckich, m.in. oflagu IX A/Z Rotenburg. Stamtąd 18.04.1940 przewieziony do obozu koncentracyjnego KL Buchenwald, a następnie 06‑07.07.1942 do obozu koncentracyjnego KL Dachau, gdzie zginął.