Nowy numer 4/2021 Archiwum

Matko, nie opuszczaj nas

Do udziału w nabożeństwach majowych zachęcają kapłani i młodzież. Odprawiane są w kościołach, przy kapliczkach i w domach.

Dziś rozpoczynają się w Kościele nabożeństwa majowe. Przy krzyżach i kapliczkach w wielu wsiach i na miejskich osiedlach przez cały maj odbywają się tradycyjne "majówki". Nabożeństwa majowe odprawiane są również w kościołach, skąd są często transmitowane. Kapłani zachęcają do udziału w nich, a ponadto do śpiewu Litanii Loretańskiej przy kapliczkach, przydrożnych krzyżach, a także w domach.

Do tego apelu dołącza się także młodzież, m.in. dekanatu Tarnów-Zachód, która stworzyła planszę ze swoimi zdjęciami i kolejnymi wezwaniami z litanii.

Matko, nie opuszczaj nas   Młodzież dekanatu Tarnów-Zachód stworzyła planszę ze swoimi zdjęciami i kolejnymi wezwaniami z litanii. Facebook

Z kolei księża filipini z Tarnowa zapraszają na "Majówkę z Kardynałem". Codziennie na ich stronie internetowej będzie można znaleźć rozważanie świętego filipina Johna Henry'ego Newmana, poświęcone jednemu z wezwań Litanii Loretańskiej.

Warto wiedzieć, że na terenie tylko jednej laskowskiej parafii jest ponad 60 kapliczek i krzyży, przy których ludzie śpiewają majówki. Kapliczki są poświęcone przede wszystkim Matce Bożej Częstochowskiej, Niepokalanej, Fatimskiej, Nieustającej Pomocy.

Również wiele znanych pieśni maryjnych powstało w diecezji tarnowskiej. Autorem wielu z nich jest ks. Kazimierz Pasionek, a innych - np. "Chwalcie łąki umajone" czy "Matko, nie opuszczaj nas" - związany z Nowym Sączem jezuita o. Karol Antoniewicz SJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama