Nowy numer 3/2021 Archiwum

Borzęcin Dolny. Maryjna inteligencja przejdź do galerii

Biskup kielecki Jan Piotrowski przewodniczył Mszy św. odpustowej w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski.

W parafii Matki Bożej Królowej Polski w Borzęcinie Dolnym 3 maja świętowano uroczystość odpustową. - Kiedy zapraszałem na nią bp. Jana Piotrowskiego, myślałem o tłumach ludzi w kościele i na zewnątrz. Tymczasem epidemia zatrzymała wielu w domach. Mimo to łączymy się ze wszystkimi parafianami dzięki modlitwie i transmisji interentowej - mówi ks. prał. Marek Obrzut.

Przewodniczący Mszy św. bp Jan Piotrowski podkreślił w homilii, że nie należy pandemii koronawirusa traktować jako kary Bożej. - Przeciwnie, jak szansę na przewartościowanie naszego życia, pogłębienie naszej relacji z Bogiem w rodzinnych domowych Kościołach, wzmocnienie naszych więzi z bliskimi i zachętę do niesienia pomocy potrzebującym - mówił bp Jan.

Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Borzęcinie.   Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Borzęcinie.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Stawiając za wzór Maryję mówił o Jej oświeconej Duchem Świętym inteligencji, dzięki której umiała odczytywać wewnętrzny sens wydarzeń w swoim życiu dostrzegając działanie Boga. - Takiej maryjnej inteligencji potrzebujemy w tych czasach zamętu, abyśmy potrafili właściwie odczytywać znaki czasu. A mają nas one prowadzić do Jezusa. Maryja od początku wskazywała na Jezusa. W swoich słowach w Kanie Galilejskiej, w objawieniach nigdy nie mówiła, by iść za Nią, by Ją naśladować, ale zawsze czynić to, czego chce Jezus. I takiej maryjnej inteligencji wszyscy potrzebujemy - mówił biskup.

Odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu.   Odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu.
ks. Zbigniew Wielgosz /Foto Gość

Po Mszy św. nie odbyła się procesja eucharystyczna wokół kościoła, została natomiast odmówiona modlitwa Jasnogórskich Ślubów Narodu i odśpiewano Te Deum.

Wierni modlący się w borzęcińskim kościele nazywają go "małą Częstochową", ponieważ w ołtarzu głównym, będącym kopią jasnogórskiego, znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który został zetknięty z ikoną Czarnej Madonny. W świątyni znajduje się ponadto wiele elementów wystroju, które nawiązują do Kaplicy Jasnogórskiej oraz do dziejów klasztoru paulinów. Nie brakuje również wątków związanych z kultem Maryi jako Królowej Polski.    

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama