Nowy numer 4/2021 Archiwum

Zmarł misjonarz z Korzennej

Wnosił radość tam, gdzie przebywał. Nie musiał używać mikrofonu, bo głos miał silny i donośny. Podobnie silny miał charakter, wiadomo - góral spod Nowego Sącza - tak mówią o ks. Wiesławie Kantorze SAC jego zakonni współbracia.

Ksiądz Wiesław Kantor zmarł 5 maja w domu księży pallotynów w Ząbkach. Miał 64 lata. Pochodził z Korzennej k. Nowego Sącza. Święcenia kapłańskie przyjął 1 maja 1982 r. w Ołtarzewie z rąk prymasa Polski kard. Józefa Glempa.

W 1983 r. wyjechał na misje. Najpierw pracował jako wikariusz w Rutshuru, w diecezji Goma, w Zairze. W 1987 r. został proboszczem parafii Rutshuru w Demokratycznej Republice Konga, rektorem wspólnoty i duszpasterzem. Misjonarzem jest również jego brat Stanisław.

"Kiedy pojechałem do Konga, na jego nazwisko otwierały się każde drzwi. Wśród mieszkańców cieszył się ogromnym autorytetem i szacunkiem, nie tylko dlatego, że był doskonałym logistykiem i zrobił dla nich wiele dobrego, m.in. budując szkoły. Także od strony duchowej. Dla nich to, co »wielki wódz« powiedział w kościele, było święte" - wspomina misjonarza z Korzennej ks. Grzegorz Młodawski w rozmowie z Joanną Jureczko-Wilk z "Gościa Warszawskiego".

W czasie zamieszek w Republice Konga i konfliktów różnych grup zbrojnych parafia Rutshuru była miejscem schronienia miejscowej ludności i ośrodkiem działań organizacji humanitarnych. W 2009 r., kiedy wracał z przedwielkanocnego dnia skupienia dla wiernych, został napadnięty, prawdopodobnie z pobudek rabunkowych. Tylko dzięki jego opanowaniu nie doszło do większej tragedii. Mimo ran nadal prowadził samochód i dzięki temu wraz z trzema innymi misjonarzami uciekł napastnikom. Kule trafiły w brzuch, jednak nie uszkodziły organów wewnętrznych. Po operacji przyjechał na rekonwalescencję do Polski. Kiedy tylko poczuł się lepiej, wrócił do Konga.

Pięć lat temu, z powodów zdrowotnych, powrócił do kraju. Przebywał we wspólnocie pallotyńskiej w Ząbkach.

Zmarł misjonarz z Korzennej   Pallotyński Sekretariat Misyjny w Warszawie

Pogrzeb ks. Kantora odbędzie się 9 maja o godz. 12 w kościele Miłosierdzia Bożego w Ząbkach. Msza św. będzie transmitowana na kanale YouTube. W pogrzebie weźmie udział jego najbliższa rodzina. Rodzinną parafię w Korzennej będzie reprezentował tamtejszy proboszcz ks. Tadeusz Sajdak. Msza św. z intencji parafii Korzenna za duszę śp. ks. Kantora odbędzie się w niedzielę 10 maja o godz. 7.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama