Nowy numer 4/2021 Archiwum

Zostań aniołem dobroci jak te w Lubzinie

Wiele dzieci w Polsce jest krzywdzonych w swoich rodzinach. Z pomocą ruszają im rówieśnicy. Dołącz do nich.

Anioły pełne dobroci to modlitewna inicjatywa, zorganizowana po raz pierwszy przez parafię św. Mikołaja w Lubzinie w ubiegłym roku. Powstała z inicjatywy tamtejszego wikarego ks. Pawła Knapa jako odpowiedź na apel zawarty w Narodowym Programie Trzeźwości. Polega m.in. na przeciwdziałaniu uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży oraz otoczeniu modlitewnym wsparciem dzieci z rodzin alkoholowych i doznających jakiejkolwiek przemocy.

- Już w ubiegłym roku sporo dzieci z naszej parafii i okolicznych szkół włączyło się w tę inicjatywę polegającą na modlitwie za dzieci, które wychowują się w rodzinach alkoholowych. Tych, jak mówią dane, jest bardzo wiele. Szacuje się, że jest to ok. miliona dzieci. W 70 proc. przypadków przemocy dorosłych względem dzieci główny wpływ miał spożyty alkohol - wylicza ks. Knap.

To dlatego w tym roku chcą rozszerzyć akcję i zaprosić do modlitwy w tej intencji także inne parafie. Lubzińska młodzież przygotowała spot promujący inicjatywę. Powstała także strona internetowa. Patronatem honorowym już objęli dzieło bp Leszek Leszkiewicz oraz Wydział Duszpasterstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Diecezji Tarnowskiej.

Jak tłumaczy ks. Knap, inicjatywa "Anioły pełne dobroci" polega na ofiarowaniu przez dzieci codziennej modlitwy "Zdrowaś, Maryjo" w czasie porannego i wieczornego pacierza lub - w przypadku młodzieży - jednej dziesiątki Różańca dziennie przez cały czerwiec w intencji dzieci, które wychowują się w rodzinach z problemem alkoholowym i doznają różnego rodzaju przemocy. - W tym roku naszą modlitwą chcemy także objąć dzieci żyjące w krajach, w których trwają konflikty zbrojne - wyjaśnia ks. Paweł.

Wydarzenie rozpoczyna się 1 czerwca, w Dzień Dziecka, w którym większość dzieci otrzymuje upominek od najbliższych, zwykle rodziców, opiekunów, wyrażający miłość i szacunek do dziecka. - Niestety, wiele dzieci wychowujących się w rodzinach niewydolnych wychowawczo nie może liczyć na prezent, który sprawiłby im prawdziwą radość. W tej sytuacji z pomocą przybywają dzieci i młodzież - Anioły pełne dobroci - i obdarzają je upominkami wypełnionymi miłością, codzienną modlitwą przez cały czerwiec i rówieśniczym wsparciem - tłumaczy kapłan.

Zachęca rodziców, opiekunów, wychowawców, kapłanów, siostry zakonne, katechetów, rodziców do rozpowszechnienia wśród dzieci i młodzieży tej modlitewnej inicjatywy oraz do towarzyszenia im w codziennej modlitwie. Zaprasza osoby dorosłe do podjęcia indywidualnej modlitwy w tych intencjach (np. dar miesięcznej, półrocznej, rocznej modlitwy różańcowej, Koronki do Miłosierdzia Bożego, ofiarowania Komunii św. czy postu). Warto również w kolejnych miesiącach dalej otoczyć modlitwą dzieci i młodzież, które doznają różnych życiowych trudności, np. przez lipiec, sierpień itd.

Więcej informacji znajdziecie na www.aniolypelnedobroci.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama