Nowy numer 4/2021 Archiwum

Głosić słowo Boże z miłością, nikogo nie wykluczając

Oświadczenie Rzecznika Biskupa Tarnowskiego w związku z kazaniem ks. Janusza Czajki.

Rzecznik Biskupa Tarnowskiego ks. prał. Ryszard St. Nowak informuje o podjętych działaniach w związku z kazaniem ks. Janusza Czajki, wygłoszonym 10 maja 2020 roku w kościele parafialnym w Łakcie Górnej.

W związku z wydarzeniami związanymi z homilią ks. Janusza Czajki w niedzielę 10 maja br. i niedopuszczalnymi stwierdzeniami, jakie podczas niej padły, ks. Czajka otrzymał od Biskupa Diecezjalnego oficjalne upomnienie i naganę oraz został zobowiązany do przeproszenia parafian i osób, które poczuły się urażone czy też zgorszone jego wypowiedzią.

Ponadto ks. Czajka otrzymał polecenie odbycia miesięcznych rekolekcji w celu rewizji własnego postępowania i odbudowania prawdziwie kapłańskiej tożsamości.

W związku z zaistniałą sytuacją pragnę przypomnieć, że Kościół - pełniąc rolę „krytycznego sumienia” - ma prawo i obowiązek wydawania „osądu moralnego, również o sprawach, które dotyczą porządku politycznego, zwłaszcza gdy wymagają tego fundamentalne prawa osoby albo zbawienie dusz” (Konstytucja duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym, nr 76). Jednakże odnosząc się w przepowiadaniu do kwestii społeczno-politycznych nie wolno agitować za lub przeciw jakiejkolwiek partii czy politykowi, gdyż „Kościół […] ze względu na swoje zadanie i kompetencje w żaden sposób nie utożsamia się ze wspólnotą polityczną i nie łączy się z żadnym systemem politycznym” (tamże), zaś „twierdzenie, że jakaś partia lub ugrupowanie polityczne w pełni odpowiadają wymogom wiary i życia chrześcijańskiego, powoduje niebezpieczne nieporozumienia” (Kompendium Nauki Społecznej Kościoła, nr 573). Ponadto słowo Boże należy zawsze przekazywać z miłością, roztropnie dobierając słowa i nikogo nie wykluczając (por. IV Synod Diecezji Tarnowskiej, stat. 8).

Z wyrazami uszanowania

ks. Ryszard St. Nowak
Rzecznik Prasowy Biskupa Tarnowskiego

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama