Nowy numer 48/2020 Archiwum

Pielgrzymka DSM DT. Abyśmy byli jedno

Jej charakter był przede wszystkim duchowy. Mszy św. przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz. Od dziewcząt otrzymał kosz "antywirusowy".

W tarnowskiej katedrze 16 maja odbyła się diecezjalna pielgrzymka Dziewczęcej Służby Maryjnej. W tym roku ze względu na stan zagrożenia epidemią miała ona charakter przede wszystkim duchowy. W Mszy św. pod przewodnictwem bp. Leszka Leszkiewicza wzięli jedynie udział przedstawiciele DSM - opiekunowie diecezjalni wraz z kadrą oraz przedstawicielki miejscowego oddziału. Poprzez transmisję zaproszone do duchowej łączności z katedrą były wszystkie deesemki.

Pielgrzymka DSM DT. Abyśmy byli jedno   Poprzez transmisję zaproszone do duchowej łączności z katedrą były wszystkie deesemki. YT katedra tarnowska

Według pierwotnych planów pielgrzymka ta miała się odbyć tydzień temu w sanktuarium w Zawadzie, gdzie w tym roku przypada jubileusz 100. rocznicy koronacji cudownego obrazu Matki Bożej. Odbyła się w tarnowskiej katedrze we wspomnienie św. Andrzeja Boboli, patrona jedności chrześcijan.

- Dla DSM nie ma granic. My możemy być jednością nawet wtedy, kiedy fizycznie nie możemy się spotkać - tłumaczył ks. Daniel Świątek, diecezjalny opiekun DSM. - Jesteśmy jedno, nawet rozdzieleni przez epidemię, łączymy się ze sobą w modlitwie przez transmisję, ale przede wszystkim naszymi sercami - dodał.

W nawiązaniu do patrona dnia, ale też dzisiejszych czytań i Ewangelii, na jedność zwracał uwagę również bp Leszek Leszkiewicz. Podkreślał wagę jedności w Kościele i jej rolę w odnalezieniu drogi do Królestwa Bożego. - Jeśli ktoś zrywa jedność w swojej duszy, nie pielęgnuje jej i ją niszczy, to bardzo ciężko grzeszy przeciwko Panu Bogu i przeciwko Kościołowi - tłumaczył biskup.

- Jedność polega na tym, żeby odkryć, zobaczyć, że my na tej drodze ku wieczności, ku Panu Bogu, nie jesteśmy sami. Zbawienie, które Pan Jezus wysłużył nam poprzez swoją mękę, śmierć i zmartwychwstanie, jest nam dane we wspólnocie Kościoła. Jeśli to odkryjemy, będziemy się kochali, troszczyli się o to, by nie rozrywać jedności, będzie w nas radość, że razem podążamy ku zbawieniu - dodał.

Mówił o tym, gdzie możemy uczyć się jedności, wskazując na trzy rzeczywistości. Jako pierwszą z nich przywołał rodzinę, która jest jej kolebką. Zachęcał do modlitwy za swoje rodziny i o miłość w nich. Miejscem kształtowania jedności nazwał także parafie, w których wzrastamy i gdzie Bóg działa poprzez sakramenty i słowo Boże.

- Nie może tak być, że przychodzimy do kościoła, siadamy obok siebie i jesteśmy dla siebie obcy, nie interesuje nas to, kto siedzi obok nas - tłumaczył. - W kościele jesteśmy wpatrzeni w Jezusa Chrystusa, bo to On nas jednoczy, ale dla siebie jesteśmy braćmi i siostrami. W innym razie nasze parafie będą nimi jedynie na niby - dodał.

Jako trzecią rzeczywistość, w której uczymy się jedności, biskup wskazał grupy działające przy parafii, a wśród nich także Dziewczęcą Służbę Maryjną. Zachęcał, by popatrzeć na nie jako Boże działanie, a także zadanie i wyzwanie dla członków.

- Starajmy się ciągle odkrywać wartość Jezusowej modlitwy o to, aby wszyscy stanowili jedno. I chociaż różni jesteśmy, różne historie życia mamy, każdy z nas, co innego nosi w sercu, to nie wolno nam zapomnieć, że pragnieniem Pana Boga jest to, abyśmy byli jedno i abyśmy w tej jedności umieli dojść do wiecznego zbawienia - mówił bp Leszek Leszkiewicz.

Pielgrzymka DSM DT. Abyśmy byli jedno   Dziewczęta wręczyły biskupowi kosz "antywirusowy". YT katedra tarnowska

W podziękowaniu za celebrację ofiary Mszy św. i wygłoszone słowo Boże dziewczęta wręczyły mu kosz "przeciwwirusowy", a w nim syrop z sosny, sok z malin, skórki pomarańczowe, miód z mniszka lekarskiego, suszoną pokrzywę i sok z pokrzywy. - Mamy nadzieję, że to uchroni księdza biskupa przed koronawirusem - życzyły.

Spotkanie zakończyło się odmówieniem modlitwy różańcowej przed Najświętszym Sakramentem i tarnowską Pietą.

Pielgrzymka DSM DT. Abyśmy byli jedno   Spotkanie zakończył wspólny Różaniec. YT katedra tarnowska

Co tydzień kadra Dziewczęcej Służby Maryjnej wraz z jej diecezjalnym opiekunem ks. Danielem Świątkiem przygotowuje filmowy komentarz do niedzielnej Ewangelii. Zobaczcie:

Prawdziwa Miłość - Nasze DSM-owe rozważanie na VI Niedzielę Wielkanocną.
Dziewczęca Służba Maryjna Diecezji Tarnowskiej
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama