Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zmarła klaryska ze starosądeckiego klasztoru

Miała 85 lat. Pochodziła z podegrodzkiej parafii. Przez całe swe klasztorne życie pracowała w ogrodzie, dbając o sad owocowy, jarzyny i kwiaty.

Siostra Maria Władysława Barbara Skoczeń OSC zmarła 14 maja. Dziś, 16 maja, w kościele Trójcy Przenajświętszej w Starym Sączu odbyły się uroczystości pogrzebowe.

Barbara Skoczeń urodziła się 24 stycznia 1935 roku w Chochorowicach (gm. Podegrodzie, diecezja tarnowska) jako najstarsze z pięciorga dzieci Władysława i Katarzyny (z domu Bodziony). Ochrzczona została 4 lutego 1935 roku w kościele parafialnym w Podegrodziu i tam bierzmowana 31 maja 1954 roku przez bp. Karola Pękalę.

Ukończyła 7 klas Szkoły Powszechnej w Brzeznej. Od najmłodszych lat ciągnęło ją do życia zakonnego. W domu rodzinnym patrzyła z okna na starosądecki klasztor. Mimo sugestii o wstąpieniu do zgromadzenia czynnego wybrała klauzurę i 16 października 1954 roku wstąpiła do Klasztoru Sióstr Klarysek w Starym Sączu.

Podczas obłóczyn, które odbyły się 8 września 1955 r., otrzymała imię Maria Władysława, z bł. Władysławem z Gielniowa jako patronem. Profesję wieczystą złożyła 8 września 1959 r.

Jak informuje m. Edyta Bis, przełożona starosądeckiego klasztory klarysek, s. Władysława przez całe swe klasztorne życie pracowała w ogrodzie, dbając pieczołowicie o sad owocowy, jarzyny i kwiaty, które były szczególną jej miłością i radością, gdy zdobiły klasztorną świątynię – sanktuarium św. Kingi. Ostatnie lata życia ciężko chorowała. Odeszła do Pana 14 maja. Przeszła do wieczności opatrzona sakramentami świętymi i otoczona modlitwą wspólnoty.

"Polecamy duszę naszej Drogiej Siostry, prosząc o modlitwę" - dodaje s. M. Edyta Bis.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama