Nowy numer 4/2021 Archiwum

Dobra. 40 km za Janem Pawłem II

Młodzieżowa Grupa Apostolska z Dobrej podążała w czasie pandemii krakowskimi śladami świętego papieża Polaka.

Wycieczka, zwiedzanie w czasie pandemii? Młodzieżowa Grupa Apostolska z Dobrej udowodniła ostatnio, że jest to możliwe i wykonalne.

Młodzi ludzie uczcili w ten sposób 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły - Jana Pawła II.

Młodzież wraz z opiekunem ks. Jakubem Jasiakiem zasiadła wygodnie przed komputerami w swoich domach, a przewodnik – Adrian Cieślik (trochę starsza młodzież) usiadł za kierownicą samochodu w Krakowie i przemieszczał się po królewskim mieście, opowiadając o miejscach związanych z Janem Pawłem II.

Młodzież w ten sposób odwiedziła najważniejsze miejsca związane z papieżem Polakiem: ul. Tyniecką 10, gdzie mieszkał w czasie wojny, kościół na Dębnikach, będący wówczas jego kościołem parafialnym, kamieniołomy na Zakrzówki i tereny byłych zakładów sodowych Solway, gdzie pracował, a także Łagiewniki, sanktuarium Jana Pawła II na Białych Morzach, ul. Kanoniczą, ul. Franciszkańską, budynek Kurii Metropolitarnej, Błonia, na których spotykał się z wiernymi podczas pielgrzymek do Polski, oraz kościół św. Floriana, gdzie pracował jako wikariusz.

- Pomysł ciekawy, nie powiem, lecz trochę obawiałem się jego wykonania, tak aby cała trasa przebiegła bezpiecznie. Na szczęście moje obawy zostały szybko rozwiane - nasz przewodnik przemieszczał się z zachowaniem przepisów bezpieczeństwa drogowego, a my dzięki aplikacji mobilnej mogliśmy śledzić jego trasę oraz przez kamerę widzieć i „zwiedzać” miejsca tak ważne w życiu Jana Pawła II, jak też narodu polskiego - mówi ks. Jakub Jasiak, opiekun Grupy Młodzieżowej przy parafii w Dobrej.

Skąd pomysł na tak nietypową formę? Przez prawie cały okres pandemii Młodzieżowa Grupa Apostolska spotykała się dzięki łączom internetowym. Dlaczego więc było nie wykorzystać tychże łączy, aby zobaczyć coś ciekawego? 

Dobra. 40 km za Janem Pawłem II   Z każdym momentem spotkania przybywało zaciekawionej młodzieży. arch. parafii Dobra

- Animatorki młodzieży: Natalia i Ola miały dość siedzenia w domu, w zamknięciu, więc trochę im pomogłem urozmaicić nudę. Co ciekawe, z każdym momentem spotkania przybywało zaciekawionej młodzieży, co mnie niezwykle cieszy. Razem zrobiliśmy 40 km dla Jana Pawła II - podsumowuje pomysłodawca i przewodnik Adrian. - Chociaż związany jestem z parafią w Dobrej na co dzień, ze względu na pracę mieszkam w Krakowie. A Kraków Karolem Wojtyłą stoi. Dlaczego więc nie zabrać młodzieży w te miejsca, a przy okazji uczcić Wielkiego Polaka, jakim Jan Paweł II niewątpliwie był - dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama