Nowy numer 49/2022 Archiwum

Dziś wspomnienie bł. ks. Zbigniewa Strzałkowskiego

Niedziela Trójcy Świętej mająca rangę liturgicznego święta znosi dowolne wspomnienie świętych, niemniej jednak w kalendarzu 7 czerwca przypada wspomnienie Męczenników z Pariacoto.

7 czerwca jest dniem liturgicznego wspomnienia błogosławionych franciszkanów Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, ponieważ w tym dniu, w 1986 r. bł. Michał przyjął święcenia diakonatu, a bł. Zbigniew święcenia prezbiteratu. W tym roku wspomnienie błogosławionych przypada w niedzielę Trójcy Świętej, która znosi wspomnienia dowolne świętych. Chcemy jednak, pamiętając o 7 czerwca 1986 r., szczególnie dziękować Bogu za dar beatyfikacji Męczenników z Pariacoto, zawierzać Bożej Opatrzności ich kanonizację, a także za ich wstawiennictwem zawierzać Bogu wszystkich ludzi dotkniętych chorobami, terroryzmem, nieszczęściem - mówi Anna Dąbrowska z Biura Promocji Kultu Męczenników z Pariacoto.

7 czerwca - liturgiczne wspomnienie Męczenników z Pariacoto. Piąta rocznica beatyfikacji.
Michał i Zbigniew

Jeden z Męczenników z Pariacoto, o. Zbigniew Strzałkowski pochodził z naszej diecezji, z parafii Zawada koło Tarnowa. Urodził się w Tarnowie 3 lipca 1958 r. Ochrzczony został w bazylice katedralnej w Tarnowie. W roku 1979 wstąpił do zakonu franciszkanów. W podaniu o przyjęcie napisał: „Pragnę służyć Panu Bogu w zakonie jako kapłan, w kraju lub na misjach, gdziekolwiek mnie Bóg powoła, pragnę naśladować św. Franciszka i bł. Maksymiliana Kolbego.” W 1988 roku zaczął przygotowania do wyjazdu na misje i w tym samym roku wyjechał do Peru. Po kursie językowym rozpoczął posługę w Andach, w Pariacoto. 9 sierpnia 1991 r. o. Zbigniew Strzałkowski został wraz z o. Michałem Tomaszkiem zamordowany za wiarę i miłość przez terrorystów Komunistycznej Partii Peru "Świetlisty Szlak".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy