Nowy numer 13/2024 Archiwum

O. Józef Andrasz. Przyjaciel Serca Bożego

Wobec groźby komunizmu podjął ideę intronizacji Serca Jezusowego w rodzinach i poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Ksiądz Józef Gaweł, sercanin z Tarnowa na czerwiec, miesiąc Serca Jezusowego, przygotował szkice poświęcone wyjątkowym i znanym apostołom kultu Bożego Serca, z których niektórzy bardzo mocno związani są z naszą tarnowską diecezją. 

Jeden z ciekawszych poświęca jezuicie, pochodzącemu z Wielogłów koło Nowego Sącza o. Józefowi Andraszowi. Ten znany z Dzienniczka siostry Faustyny jezuita najczęściej jest wymieniany w kontekście kultu Miłosierdzia Bożego, w czym miał ogromny udział, bo w okresie krakowskim był spowiednikiem siostry Faustyny Kowalskiej. Jednak był również ogromnym orędownikiem kultu Serca Jezusowego.

"Jego działalność apostolską można podzielić na trzy okresy. Pierwszy okres to dwudziestolecie międzywojenne, kiedy budowano polską państwowość. Drugi okres to czas II wojny światowej, kiedy okupacja hitlerowska wyrządziła Polsce wielkie straty materialne i duchowe. Trzeci okres to lata 1945–1963, kiedy Kościół był prześladowany przez władze komunistyczne i skazany na zniszczenie. W czasie tych trzech okresów jego życia zawsze miał świadomość, że Kościół jest fundamentem pomyślnej przyszłości narodu. Nigdy nie szczędził sił i zdrowia by mu służyć, i budować Królestwo Boże w naszej Ojczyźnie" - pisze o. Józef Gaweł.

O. Józef Andrasz. Przyjaciel Serca Bożego   Ksiądz Józef Gaweł znany w całej Polsce promotor kultu Serca Jezusowego w kaplicy domu sercanów w Tarnowie. Grzegorz Brożek /Foto Gość

Wobec groźby komunizmu, który nie tylko ograniczał działalność Kościoła, ale także dążył do wyeliminowania go z życia społecznego, podjął ideę intronizacji Serca Jezusowego w rodzinach i poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

"W intronizacji wychodzimy od Serca Chrystusa-Króla, które intronizujemy, czyli uroczyście ogłaszamy Królem i Ojcem danej rodziny. Ta zaś rodzina zobowiązuje się żyć głębiej według zasad Jezusowych" – pisał o. Andrasz na łamach "Posłańca Serca Jezusowego". W innym miejscu wyjaśniał: "Serce Boga, to źródło życia i świętości, jest dla nas wzorem, jak mamy w sobie rozwijać życie nadprzyrodzone, ten najdroższy skarb każdego chrześcijanina. Nie mamy się zadowolić jakimś najmniejszym jego stopniem, ale dążyć do tych wyżyn świętości, które nam Bóg przeznaczył, a Najświętsze Serce Jezusa wysłużyło".

Wykorzystywał każdą okazję, by szerzyć cześć Serca Jezusa. Ksiądz Józef Gaweł przypomina, że w 1939 roku, przed wybuchem II wojny światowej, Andrasz przygotował i wydał drukiem opracowanie: "O społecznym panowaniu Chrystusa. Garść myśli o Poświęceniu – Intronizacji".

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy