1 lipca w Mielcu otwarta została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej wystawa w 40. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność".
W Mielcu wystawę otwarł prezes IPN dr Jarosłąw Szarek. – Solidarność narodziła się w Mielcu dzięki odwadze pracowników WSK-PZL Mielec i przyniosła upragnione zwycięstwo – mówił prezes Szarek
W Mielcu 1 i 2 lipca 1980 r. WSK-PZL była jednym z pierwszych zakładów, które rozpoczęły solidarny bunt społeczny przeciwko władzy komunistycznej w Polsce. W Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej ceny większości towarów były ustalane centralnie przez rząd i Biuro Polityczne KC PZPR. 1 lipca 1980 r. władze partii podjęły decyzję o podwyżkach cen artykułów spożywczych, której miała towarzyszyć podwyżka płac w WSK-PZL Mielec. Stało się jednak inaczej. 30 czerwca rozeszła się informacja, że podwyżki płac zostały wstrzymane. W tym czasie w Mielcu brakowało mięsa i wędlin. Wobec tego 1 lipca 270 pracowników WSK odmówiło pracy. Pierwsze przerwy w pracy miały miejsce na Wydziale 30, po odcięciu „głównego zasilania elektrycznego”. Następnie zanotowano przestoje na Wydziale 06 i w Zakładzie Aparatury Wtryskowej.
Mapa strajków lipcowo-sierpnowych sprzed 40 laty na Podkarpaciu. ipn.gov.pl– Przed 40 laty o 7.00 rano stanęły pierwsze wydziały w zakładach WSK-PZL Mielec. Uruchomiły w ten sposób lawinę, która spowodowała, że kilkanaście tygodni później Polska była już zupełnie innym krajem – mówił w Mielcu prezes IPN. – Po sierpniowych strajkach, porozumieniach w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu-Zdroju, Dąbrowie Górniczej świat pracy wywalczył powstanie niezależnych, samorządnych związków zawodowych – związku, który przyjął nazwę Solidarność – dodał dr Szarek.